https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog z małopolskich uzdrowisk nie znika. Czy opłaty klimatyczne są nielegalne? Jest najnowszy raport fundacji ClientEarth

Klaudia Kulak
Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych?
Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych? Łukasz Bobek
Fundacja ClientEarth opublikowała nowy raport dotyczący jakości powietrza w polskich uzdrowiskach. Jednoznacznie wynika z niego, że większość gmin pobiera opłatę uzdrowiskową bezprawnie. - Gminy każą sobie płacić za szczególne walory klimatyczne wprowadzając ludzi w błąd. W wielu gminach ze względu na smog, walorów uzdrowiskowych nie ma - komentuje Iwona Bojadżijewa z fundacji ClientEarth. 

Raport został opatrzony tytułem: „Jak w polskich górach zarabia się na smogu – uzdrowiska i kurorty ponad prawem?”. Wzięto w nim pod uwagę 35 gmin położonych w województwach: małopolskim i śląskim. Wśród nich było szesnaście gmin uzdrowiskowych. 

- Nieprzypadkowo raport publikujemy właśnie teraz, kiedy mieszkańcy naszego kraju masowo wybierają się na ferie lub już na nie wyjechali. Sprawdziliśmy, co się dzieje w kurortach i uzdrowiskach położonych w górach. Duża część z nich pobiera tzw. opłaty klimatyczne, miejscowe lub uzdrowiskowe - mówi Bojadżijewa. 

Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych?
Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych? Anna Kaczmarz

Zaznacza, że jednym z kryteriów, które musi być spełniony, aby taka opłata mogła zostać pobrana, jest jakość powietrza. Niestety ta w miejscowościach, którym przyglądano się w raporcie pozostawiała wiele do życzenia. 

- Analizowaliśmy stężenia pyłów PM10, PM2,5 oraz B(a)P. Bazowaliśmy na danych pochodzących z Państwowego Monitoringu jakości powietrza. Przyjrzeliśmy się też, jaki jest odsetek urządzeń na paliwa stałe w konkretnych miejscowościach według stanu z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - dodaje.

 

Zbadano też wysokość wpływów z opłat uzdrowiskowych do budżetów analizowanych gmin. Wzięto pod uwagę dane z lat 2017 do 2021. Dane za rok 2022 będą dostępne wiosną 2023 roku. 

- Wnioski są niepokojące. Mimo smogu gminy pobierają od turystów opłaty i jest to często praktyka niezgodna z prawem. Nasza analiza pokazuje, że we wszystkich 35 gminach, które pobierają opłaty notowano przekroczenia stężenie B(a)P, w 17 dodatkowo dochodziło do przekroczenia dobowych stężeń pyłu PM10, a w 6 gminach dochodziło do przekroczeń wszystkich trzech substancji - wymienia Bojadżijewa.

Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych?
Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych? Łukasz Bobek

Jak się okazuje, pięć z tych gmin to gminy małopolskie: Poronin, Zakopane, Kościelisko, Rabka-Zdrój i Gródek nad Dunajcem. Tymczasem na opłatach uzdrowiskowych najwięcej zarobiła Krynica-Zdrój (4 mln zł), Zakopane (3,5 mln zł) i Karpacz (2,5 mln zł). 

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak podkreślono w raporcie, wpływ na to może mieć fakt, że dane dotyczące wymiany pieców w poszczególnych gminach nie są optymistyczne. 

Z danych zaprezentowanych w raporcie wynika, że małopolskie gminy nie wypadają zbyt dobrze. Niechlubne pierwsze miejsce zajęła Piwniczna-Zdrój, gdzie wciąż 80 procent pieców trzeba jeszcze wymienić. Tuż za Piwniczną znalazło się Rytro (79 proc.) i Bukowina Tatrzańska (78 proc). W tej kwestii najlepiej wypadły z kolei Krynica-Zdrój (31 proc.) Szczawnica-Zdrój i Szklarska Poręba oraz Jelenia Góra (34 proc.). 

- Nasza analiza prowadzi nas do wniosku, że nadzór nad jakością powietrza jest bardzo iluzoryczny. Tylko w niespełna 1/3 omawianych miejscowości działałby Państwowe Stacje Pomiarowe, tylko w dwóch gminach natomiast prowadzono regularne pomiary. Oznacza to, że nie mamy dokładnej wiedzy, jaka realnie jest jakoś powietrza w tych miejscach. Drugi wniosek jest taki, że uzdrowiska wymagają pilnej reformy - dodaje Bojadżijewa. 

Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych?
Smog problemem w małopolskich uzdrowiskach. Nie mają podstaw do pobierania opłat klimatycznych? Łukasz Bobek

Zaznacza, że w 11 z 13 badanych uzdrowisk leczy się choroby układu oddechowego, podczas gdy smog zaostrza objawy chorobowe. Jak dodaje, w naszym kraju toczyło i toczy się kilka sporów sądowych przeciwko miastom, które nielegalnie pobierają „opłaty klimatyczne”.  

Taki proces przeciwko Zakopanemu wygrał Bogdan Achimescu, prof. ASP w Krakowie, a Patryk Białas, radny Katowic, wygrał spór sądowy ze Szczyrkiem i jest w trakcie sporu sądowego z Zakopanem. 

- Pobieranie środków od turysty w sytuacji, w której nie ma do tego podstawy prawnej, stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawa - mówi mec. Kamila Drzewicka

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nemorus
No i co z tego, że nielegalne? Nie ma sposobu egzekucji wyroków, bo władze stosują metodę ręka rękę myje. Jeden koleś zapewnia plecy drugiemu. Od dziesiątek lat narzeka się na urzędników, jako kastę. Tam nikt za nic nie odpowiada. Zawsze mogą znaleźć lukę prawną, a że prawo jest ustalane przez sejm i senat, to nie ma szans na zmiany.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska