Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smok co krok? Wiemy, gdzie w Krakowie mogą pojawić się miniaturowe rzeźby

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Szlak figurek przedstawiających miniaturowe smoki ma stać się przewodnikiem po mniej popularnych miejscach.
Szlak figurek przedstawiających miniaturowe smoki ma stać się przewodnikiem po mniej popularnych miejscach. brak
Trwają rozmowy pomysłodawców smoczego szlaku oraz miasta w sprawie lokalizacji miniaturowych rzeźb w dwóch pierwszych dzielnicach Krakowa. Smoki wraz z ich atrybutami zaprojektują znani rysownicy - Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn.

FLESZ - Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej

od 16 lat

"Smoczy szlak na wzór wrocławskich krasnali – smok co krok" to zwycięski projekt edycji Budżetu Obywatelskiego. Jego pomysłodawcy - Anna Jakubiak oraz Mariusz Meus - zaproponowali postawienie miniaturowych rzeźb smoków w kilkunastu lokalizacjach Krakowa, by prowadząc od Starego Miasta w kolejne dzielnice, stały się nieoczywistymi przewodnikami po mieście. Inicjatorzy od początku podkreślają też, że istotny jest walor edukacyjny. Chcą wyposażyć rzeźby w kody QR, które będą odsyłać do historii i specyfiki miejsca.

Dla każdej dzielnicy mamy 4 lokalizacje z uwagi na koszt wykonania rzeźby. Urząd Miasta wycenił realizację jednej na 25-30 tysięcy złotych. W pierwszej kolejności chcemy więc się skupić na miejscach zielonych, które chętnie wybierają całe rodziny - mówi Anna Jakubiak.

Inicjatorzy projektu przesłali już do miasta konkretne propozycje lokalizacji. Zgodnie z ich projektem w Podgórzu smoki stanęłyby przy Kładce Ojca Bernatka, Parku Bednarskiego, na Kolorowych Schodach oraz przy szkole podstawowej 29 - tam pojawiłby się "Smok geodeta".

To lokalizacja na południku krakowskim połączyłaby temat geodezji (południk jako Polskie Greenwich) i astronomii – jako że na terenie pobliskiej szkoły podstawowej nr 29 znajdował się słup celowniczy (mira) dla obserwatorium astronomicznego, a pobliski kopiec Krakusa stanowił prehistoryczne obserwatorium astronomiczne – otwiera kierunek dalszego, przyszłego rozwoju tego szlaku w kierunku Wzgórza Lassoty i Płaszowa - uzasadniają pomysłodawcy.

Natomiast w Krowodrzy proponują postawienie "Smoka malarza" przy Placu Axentowicza, przy wejściu do Parku Jordana "Smoka sportowca", "Smoka AGH" obok lokomotywy, natomiast czwarty - „Smok w łódce" lub "Smok z mapą" pojawiłby w Parku Krakowskim obok kapliczki "latarnia umarłych".

"Smok z mapą" mógłby stanąć przy latarni, ponieważ była kiedyś kierunkowskazem dla podróżnych. Natomiast "Smok w łódce" zostałby zlokalizowany przy sadzawce znajdującej się w Parku. Kiedyś po parku pływano łódkami, przez park płynęła także Młynówka Królewska - wyjaśniają inicjatorzy.

Pomysły te musi zaakceptować miasto. Wykonawcą jest Zarząd Dróg Miasta Krakowa, którzy działa w porozumieniu z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie jednak ZDMK przesłało do pomysłodawców własne propozycje lokalizacji - w tym przy Placu Inwalidów, alei Dembowskiego oraz Cricotece.

To są dobre lokalizacje, ale na później, gdy szlak będzie rozwijany - komentuje Anna Jakubiak. - Liczymy na dalsze rozmowy i konsultacje - dodaje.

Kolejne rozmowy w tej sprawie, w których udział wezmą przedstawiciele urzędu, ZDMK oraz mieszkańców, zostały zaplanowane na początek lutego. Wiadomo już jednak, że miasto kupiło projekty smoków u artystów słynących z rysunków satyrycznych - Andrzeja Mleczki oraz Edwarda Lutczyna.

Projekt ustawienia miniaturowych rzeźb w Podgórzu i Krowodrzy zwyciężył już w poprzedniej krakowskiej edycji Budżetu Obywatelskiego, jednak mimo wstępnych rozmów z przedstawicielami urzędu miasta długo nie udawało się ustalić szczegółów realizacji zadania. W ostatniej edycji BO smoczy szlak zwyciężył ponownie, tym razem na Zwierzyńcu i Grzegórzkach. Teraz, gdy projekt zyskał poparcie mieszkańców w kolejnych dzielnicach, autorzy liczą na stworzenie dla szlaku spójnej strategii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska