Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smukła sylwetka na wakacje? Czas nabrać formy!

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Magdalena Potocka (po lewej) i Dominika Kulczycka-Wójcik (po prawej) wykonują podpór przodem
Magdalena Potocka (po lewej) i Dominika Kulczycka-Wójcik (po prawej) wykonują podpór przodem Sławomir Bromboszcz
Do lata pozostały dwa miesiące. To ostatni dzwonek, by rozpocząć pracę nad swoją sylwetką i nie musieć wstydzić się rozebrać na plaży.

Rozpoczynamy cykl artykułów, w których prezentowane będą proste ćwiczenia, które każdy może wykonać w domu bez specjalistycznych przyrządów. Jak zapewniają Magdalena Potocka i Dominika Kulczycka-Wójcik, regularne treningi przy odpowiednim odżywianiu są gwarancją smukłego i jędrnego ciała.

Magdalena Potocka jest trenerem personalnym. Na naszych łamach prezentować będzie ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz rozciągające. Swoich podopiecznych uczy, jak bezpiecznie pracować nad sylwetką, poprawić elastyczność i siłę, nabrać energii i poprawić swój nastrój. Jest także instruktorem hatha jogi.

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną ma problemy z motywacją. Najtrudniej jest zmusić się do regularnych treningów. Ludzie często z uwagi na brak szybkich efektów zniechęcają się.

- Należy spróbować wielu form aktywności fizycznej i wybrać tę, która sprawia nam przyjemność. Nie nastawiać się od razu na efekty, szukać w aktywności przyjemności - mówi Magdalena Potocka.

Dominika Kulczycka-Wójcik, która jest dietetykiem klinicznym, podkreśla, że bardzo ważną rolę odgrywa odżywanie. Wpływa na nasze samopoczucie i energię. Radzi, aby jeść cztery-pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach.

- Mitem jest, że rzadkie spożywanie posiłków i głodówki wspomagają utratę masy ciała - podkreśla.

Rzadkie spożywanie posiłków powoduje spowolnienie metabolizmu i utrudnia utrzymanie efektów redukcji masy ciała. Spożycie małej ilości, ale dużych objętościowo posiłków, daje organizmowi sygnał do odłożenia zapasów dostarczonej energii w postaci tkanki tłuszczowej „na gorsze czasy”, kiedy nie spożyjemy posiłku. Głodówki dodatkowo sprzyjają utracie dużych ilości płynów z organizmu. Tym samym obniżona masa ciała wynika z utraty wody z organizmu i utraty masy mięśniowej (której składnikiem w 80 proc. jest woda). Efektem tego będzie m.in. przemęczenie, osłabienie czy obniżenie siły i mocy mięśniowej.

Podpór przodem - deska

Leżąc przodem, unieś ciało do góry w pozycji twarzą do dołu, podparte na rękach i stopach rozsuniętych na szerokość barków. Utrzymując kręgosłup w pozycji neutralnej, wciągaj brzuch . W tej pozycji wytrzymaj 30 sekund. Wykonaj trzy-cztery serie.

Poprawna technika:

Wyprostuj ciało w jedną linię od szczytu głowy. Nie zaokrąglaj i nie wyginaj pleców. Utrzymuj miednicę w położeniu neutralnym, nie opuszczaj jej. Kręgosłup wyprostowany. Uważaj, aby barki nie zaokrąglały się oraz by łopatki nie odstawały od pleców.

Mięśnie zaangażowane:

Grupa mięśni brzucha. Tułów: czworoboczny lędźwi, prostownik grzbietu. Przywodziciele, pośladkowy średni i mały. Staw barkowy: naramienny - część przednia, piersiowy większy. Łopatki: zębaty przedni, równoległoboczny i czworoboczny. Ramię: mięsień dwugłowy i trójgłowy ramienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska