https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Wiśle w Krakowie. Winne zarządzanie śluzą Przewóz czy mamy przyduchę? A może zanieczyszczenia? A może wszystko naraz

Piotr Rąpalski
Paweł Chodkiewicz
Jeden z Czytelników zasypuje nas zdjęciami martwych ryb pływających w Wiśle i starorzeczu Wisły w rejonie Tyńca. Faktycznie to nie pojedyncze przypadki, wyjątki, ale raczej poważny problem. Powodem może być działania śluzy Przewóz, gdzie często i szybko zmienia się poziom wody. Ta niemal znika spod śluzy i ryby zostają na "suchym" dnie, czy na brzegach i umierają. To problem Wisły. Pamiętajmy jednak, że w tym okresie roku na rzekach może występować też przyducha, a ponadto ostatnio do Wisły, przez awarię trafiło w Krakowie mnóstwo ścieków. I to z kolei może powodować umieranie ryb w rejonie Tyńca.

Wychodziłoby na to, że problem z Wisłą oraz zbiornikami i rzekami w okolicy mamy od Nowej Huty, aż po Tyniec, czyli w całym Krakowie.

Paweł Chodkiewicz na FB, post z 2 lipca:

"Tak na naszych oczach ginie Wisła... Dzisiaj w nocy dostałem informację od wędkarzy o nagłym wahnięciu wody przez stopień Przewóz, rano wędkarze znaleźli martwe ryby na brzegach Wisły.

Sprawa jak zawsze zgłoszona do służb. Najważniejsze pytanie, kiedy skończą się sztuczne wahania wody, do końca czerwca miał zostać wprowadzony półautomatyczny, elektroniczny system sterowania stopniem Przewóz W jaki sposób władze planują zrekompensować i odbudować pogłowie ryb w rzece Wiśle-na to pytanie nie dostałem jeszcze nigdy odpowiedzi"

Ale pojawiły się kolejne informacje i zdjęcia. A na nich małe i duże ryby, martwe, w Wiśle. Wszystko to zaobserwowane w Podgórkach Tynieckich i w rejonie Nowej Huty. - Martwe ryby w Wiśle znalezione dzisiaj 20 km poniżej stopnia Przewóz. W wyniku regularnych wstrzymań wody przez stopień i elektrownię wodną giną niezliczone ilości narybku i małych gatunków ryb na odcinku kilkudziesięciu kilometrach poniżej Przewozu. Wisła jest w stanie agonalnym... - dodaje Paweł Chodkiewicz. - Do tego dochodzi zatrucie nawozami i ściekami, które spowodowało śnięcie ryb w rejonie Podgórek Tynieckich, starorzeczu Wisły.

Zadaliśmy pytanie do Wód Polskich (RZGW) i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Czekamy na odpowiedź i ustosunkowanie się do sprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska