Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji było ich 160, do finału edycji w 2021 r. trafiło zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski to najbardziej prestiżowe wydarzenie tego typu na świecie. Rywalizują w nim młodzi muzycy z różnych zakątków globu, których łączy marzenie o zwycięstwie, będącym przepustką do wielkiej kariery. To właśnie ci artyści są bohaterami przebojowego dokumentu "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka.
Po raz pierwszy w historii widzowie mają możliwość wejść za kulisy słynnego Konkursu. W "Pianoforte" kamera uważnie obserwuje katorżnicze przygotowania jego uczestników, ale też portretuje ich życie prywatne. Dokument Jakuba Piątka to opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.
"Pianoforte" to produkcja pełna walorów edukacyjnych, rekomendowana uczniom szkół ponadpodstawowych. Film miał premierę na festiwalu Sundance i został wyróżniony polską nagrodą Orła w kategorii Najlepszy Dokument.
"Pianoforte" to film, który może zmienić nasze spojrzenie na muzykę poważną. Opowiada o Konkursie Chopinowskim – jednym z najważniejszych konkursów w świecie muzyki – ale robi to od nietypowej strony. Reżysera Jakuba Piątka interesują przede wszystkim młodzi ludzie, którzy w nim rywalizują. Film ukazuje ich przygotowania, treningi oraz życie prywatne. Przedstawia, jak wielkiej wytrwałości i determinacji wymaga realizowanie planów oraz dążenie do mistrzostwa, pokazując jednocześnie, jak różni a zarazem podobni są ludzie z pasją" - głosi opinia Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF).
Po seansie w poniedziałek, 18 marca, o godz. 12, odbędzie się spotkanie z Magdaleną Magentą - edukatorką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, które poprowadzi Kaja Łuczyńska, edukatorka filmowa. Rozmowa dotyczyć będzie kulisów powstawania filmu "Pianoforte" oraz Konkursu Chopinowskiego - jego początków, przebiegu oraz przyszłorocznej edycji.
Magdalena Magenta - edukatorka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, historyczka sztuki, pedagożka i archeolożka, przewodniczka po Warszawie, zajmuje się edukacją muzyczną i w obszarze sztuk plastycznych, odkrywa dla siebie i innych ślady Fryderyka Chopina na ulicach polskich miast i wsi.