Władzy Kazimierza Wielkiego, króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Nowy sezon telenoweli zostanie rozszerzony o historię losów drugiego Piasta – Bolka II Małego.
"Korona Królów" hitem internetu! Zobacz najlepsze memy [GALE...
Widzowie zobaczą jak doszło do podpisania z Krzyżakami pokoju w Kaliszu, jaka historia kryje się za zdobyciem Wschowy, co spowodowało konflikt Bolka z Janem Luksemburskim, a także na czym polegała rozpaczliwa walka o wygraną w wojnie polsko-czeskiej oraz czy Kazimierz był rozczarowany brakiem syna. Nowością dla widzów mają być także ukazane losy królowej Elżbiety Węgierskiej – siostry Kazimierza Wielkiego, która w daremnej walce o życie syna, ruszy z wyprawą do Rzymu i Neapolu.
– Mamy nadzieję, że poznawanie losów tej niezwykłej piastowskiej trójki – Kazimierza Wielkiego, Bolka II Małego i Elżbiety Węgierskiej – będzie przyjemnością dla widza. Chcemy, aby drugi sezon „Korony królów” podtrzymał zainteresowanie historią, zachęcamy do szukania ciekawostek o młodszym bracie Bolka – Henryku, o bitwach, układach małżeńskich i dramatycznych wyborach – zachęcają twórcy serialu.
W pierwszej serii w postać Kazimierza Wielkiego wcielał się Mateusz Król, a w drugim sezonie zastąpi go Andrzej Hausner. Zastosowany zabieg z podmianą aktora wynika z faktu przeskoku czasowego pomiędzy sezonami o kilka lat. W postać Adelajdy Heskiej - drugiej żony Kazimierza Wielkiego wcieli się z kolei Aleksandra Przesław. W obsadzie pozostała m.in. Halina Łabonarska, Marcin Rogacewicz i Tomasz Sapryk.
W miniony weekend w Lidzbarku Warmińskim, w którym wcześniej nagrywano nowe odcinki telenoweli, odbył się „Piknik z „Koroną królów”. Widzowie mogli porozmawiać z aktorami i twórcami serialu, jak również obejrzeć turniej rycerski, przejść się po średniowiecznym targu czy spróbować dawnego rzemiosła. Na imprezie pojawił się również Jacek Kurski. Prezes TVP ocenił na Twitterze, że w pikniku wzięły udział „nieprzebrane tłumy” fanów serialu.
– „Korona królów” jest początkiem pewnej epoki w telewizji publicznej, na którą ludzie czekali. Mam ambicję zapoczątkowania cyklu, który będzie kontynuowany przez pokolenia i opowie historię Polski - przez Jagiellonów, królów elekcyjnych Wazów, aż do rozbiorów – zapowiada Kurski.
Nowe odcinki „Korony królów” będzie można oglądać w telewizyjnej Jedynce od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. W piątku o tej samej porze zobaczymy trwający 20 minut cykl „Korona królów - taka historia…”, w którym będą prezentowane materiały zza kulis telenoweli.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto