Dziś o godz. 10, w Fabryce Emalia przy ul. Lipowej 4 rozpocznie się konferencja „Płaszów. Odkrywanie”. Zabiorą w niej głos historycy, muzealnicy, socjolodzy i architekci.
- Celem jest szeroko pojęta edukacja. Pierwsza część konferencji prezentuje dotychczasowy dorobek badawczy związany z historią i funkcjonowaniem obozu. Druga przedstawia inicjatywy, które podejmowano po wojnie na rzecz upamiętnienia, bądź przepracowania pamięci związanej z dawnym obozem - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor MHK. Uczestnicy konferencji będą mogli zwiedzić teren obozu.
Jutro w Aptece pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18) będą prezentowane m. in. zdjęcia obozu Płaszów. W Fabryce Emalia Oskara Schindlera o godz. 11 odbędzie się spotkanie „Dwugłos o pomniku: Witold Cęckiewicz i Wojciech Szymański”.
O godz. 12.00 obok Oddziału Ulica Pomorska wystartuje Bieg Pamieci. Trasa będzie przebiegać ul. Łobzowską, Plantami, ul. Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi, ul. Nadwiślańską, Krakusa , Piwną , do pl. Bohaterów Getta.
Na ul. Pomorskiej o 13.00 zaplanowano spotkanie z Niusią (Bronisławą) Horowitz-Karakulską, ocaloną przez Oskara Schindlera. We wszystkich oddziałach przewodnicy będą oprowadzali po wystawach stałych. W tym dniu wstęp jest wolny.
O 18.00 obok Szarego Domu (ul. Jerozolimska 3) rozpocznie się spacer: Płaszów. Odkrywanie. O 21.00 na terenie dawnego placu apelowego obozu zapłoną światła, upamiętniając wszystkie ofiary.
Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.