FLESZ - System E-TOLL na polskich drogach. Jak opłacić przejazd płatnymi odcinkami autostrad?
Święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie kojarzą się z wyobrażeniem Świętej Rodziny, w Krakowie, który, jak nakazuje tradycja, od lat kręci się wokół szopki, nie mogło zabraknąć jej przedstawienia także w tym roku.
Świąteczny szlak spacerów mieszkańców wiedzie od szopki do szopki. Jak co roku w krakowskich kościołach można zobaczyć przepiękne szopki figuratywne tradycyjne, ruchome, wyróżniające się wielkością, liczbą postaci, w których oprócz małego Jezusa, Maryi i Józefa, znajdują się także postaci trzech mędrców, aniołów, pasterzy i zwierząt – wielką atrakcją są te z żywymi zwierzętami.
Jak co roku, na czas świąt Bożego Narodzenia krakowscy franciszkanie przygotowali "Żywą Szopkę", w której Świętej Rodzinie (w rolę której zawsze wcielają się ochotnicy - osoby ze wspólnot działających przy kościele franciszkanów) towarzyszą żywe zwierzęta. Ten wywodzący się od świętego Franciszek z Asyżu zwyczaj, trzy dekady temu ożywili w Polsce krakowscy franciszkanie. Tradycyjnie, inauguracja nastąpiła w Wigilię wieczorem, błogosławieństwem przekazanym wiernym zgromadzonym pod Oknem Papieskim. Krakowianie kolędowali wspólnie z franciszkańskim zespołem Fioretti. Wigilijny wieczór zakończyła wspólna pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Żywa Szopka, jak zawsze, przyciągnęła tłumy krakowian. Największym zainteresowaniem - nie tylko tych najmłodszych – cieszyły się zwierzęta, wśród których w tegorocznej szopce franciszkanów znalazły się lamy i osiołek.
Żywe szopki odwiedzali krakowianie także podczas spacerów po lesie Wolskim - w krakowskim ZOO w świątecznej atmosferze do stajenki z małym Jezusem przybyli mieszkańcy mini ZOO: kozy walizerskie, osioł, alpaki, kurki i kucyk.
Już po raz siódmy mieszkańcy mogli udać się na spacer po mieście szlakiem wyznaczonym przez szopki, które w minionych latach zostały nagrodzone w konkursie krakowskich szopek. W tym roku w przestrzeni miasta stanęło dwadzieścia prac. Szopki można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabierają nowego kontekstu. Można samemu wyruszyć szopkowym szlakiem - na chętnych, by zobaczyć miasto z perspektywy szopki czekają trzy szlaki. Można wybrać jedną z opcji albo je połączyć (trasa z rozmieszczeniem szopek do pobrania na stronie wokolszopki.pl). 6 stycznia 2022 r. odbędzie się wspólny spacer „Wokół szopki”, który poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Tegorocznym motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznych i noworocznych są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Złote i srebrne przedstawienia zwierząt i motywów roślinnych z królewskich tapiserii, które stanęły w przestrzeni miasta oraz żywa choinka na Rynku Głównym o wysokości 15 metrów, ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek” - to punkty, które odwiedzali mieszkańcy podczas świątecznych spacerów, by zrobić zdjęcia w świątecznych dekoracjach.
W Wigilię krakowskie kwiaciarki, zgodnie z tradycją, złożyły wieniec przed pomnikiem Adama Mickiewicza z okazji 223 rocznicy urodzin wieszcza.
