Święto Sukiennic obchodzone jest od 2005 roku 2 sierpnia dla upamiętnienia restauracji zabytkowej hali dokonanej w latach 1875-1879 przez architekta Tomasza Prylińskiego. To jemu słynny krakowski zabytek zawdzięcza obecny wygląd.
Sukiennice, obok Wawelu i kościoła Mariackiego, stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Ich początki sięgają czasów Bolesława Wstydliwego, który zobowiązał się wznieść na własny koszt przeznaczone do handlu suknem kramy w świeżo lokowanym mieście. Pierwszy kamienny budynek stanął tu po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w 1257 r.
Sukiennice to nie tylko zabytek, ale miejsce, które przez wieki zachowało swoje funkcje. Krakowianie i turyści wiedzą, że to właśnie tutaj – w kilkudziesięciu kramach − znajdą tradycyjne pamiątki i rękodzieło.
W czasie uroczystości prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski odznaczył medalem panie Barbarę Walendowską i Annę Baster, kramarki handlujące przez wiele lat w Sukiennicach.
Między godz. 17 i 19 zwiedzający mogą zobaczyć muzeum obejmujące podziemną trasę turystyczną pod Rynkiem Głównym. Ponadto osoby odwiedzające Sukiennice w dniu ich święta i robiące tam zakupy w kramach otrzymają bezpłatne bilety do muzeum w podziemiach Rynku.
Obchodom towarzyszy krakowska i polska muzyka ludowa, a w hali Sukiennic serwowany jest słodki poczęstunek.
Naukowcy odwrócą proces starzenia?

- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów