Świętowanie rozpocznie się wraz z hejnałem z wieży Mariackiej w samo południe, a potrwa do godz. 20.00.
Ich początki sięgają czasów Bolesława Wstydliwego, choć ówczesne rzędy kramów nie przypominały wyglądem dzisiejszych Sukiennic. Pierwszy kamienny budynek stanął tu po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w 1257 r. Odbudowane ew połowie XVI wieku po pożarze, który strawił średniowieczne centrum handlowe, Sukiennice przypominają już swoją architekturą znany dziś widok. Jednak jeszcze zachowane XIX-wieczne widoki mocno odbiegają od kształtu, który znamy. Na fotografiach Ignacego Kriegera z 1870 roku uwiecznione zostały w miejscu dzisiejszych arkadowych podcieni zamknięte przestrzenie handlowe.
O historii Sukiennic i ich tajemnicach będzie można posłuchać podczas oprowadzań „Sukiennice od A do Z ”. Przewodnicy z Muzeum Krakowa: Justyna Kasińska, Walery Bubień i Emil Bajorek przybliżą zagadnienia związane z dziejami i architekturą Sukiennic, opowiedzą o wielu funkcjach tego miejsca, m.in. handlowej, reprezentacyjnej czy też muzealnej. Bezpłatne oprowadzania rozpoczynać się będą o pełnych godzinach: 13.00, 14.00, 15.00 (wersja po polsku) i 16.00 (wersja po angielsku) przy wejściu do hali kupieckiej od strony pomnika Adama Mickiewicza - pod legendarnym nożem.
Święto Sukiennic będzie też okazją, by zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny Kraków. W podróż w czasie można się udać zwiedzając muzeum „Rynek Podziemny” (w godz. 17.00-19.00). Dla turystów odwiedzających Sukiennice i robiących zakupy tego dnia, czekają w sukiennickich kramach gratisowe bilety do muzeum – „Rynek Podziemny”, do wykorzystania od 2 do 4 sierpnia.
Na obchodzone od 2005 roku święto Sukiennic zaprasza Towarzystwo Kram, które współpracując z Muzeum Krakowa, angażuje się w działania na rzecz edukacji historycznej.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
