Inicjatorem obchodów było Muzeum Tatrzańskie. - Galeria Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego, nie tylko mieści się na ulicy Władysława hr. Zamoyskiego, ale również związana jest z wielką inicjatywą Jadwigi – Szkołą Domowej Pracy Kobiet, która przez kilka lat funkcjonowała właśnie w Okszy – informuje Muzeum Tatrzańskie.
Dlatego 4 lipca Muzeum zorganizowało Święto Zamoyskich – spacer ulicą Zamoyskiego. Spacer zapoczątkowano mszą świętą w intencji Jadwigi Zamoyskiej w kościele św. Krzyża. Następnie odbył się spacer, który rozpoczął się przy pomniku Władysława hrabiego Zamoyskiego przy Krupówkach. W tak góralskiej muzyki zgromadzeni przeszli do pomnika Tytusa Chałubińskiego – na końcu ul. Zamoyskiego. Następnie odbyło się zwiedzanie Galerii Sztuki XX Wieku w willi Oksza, a także willi Elżbiecina.
W Okszy Zofia Radwańska oprowadziła po wystawie „Idea Jadwigi Zamoyskiej w Okszy”. Był także turniej rodzinny „Familiada z Zamoyskim”, a także edukacyjna gra dla dzieci „Śladami Jadwigi Zamoyskiej”.
Rok 2023 decyzją Sejmu RP został poświęcony Jadwidze Zamoyskiej - w uznaniu jej zasług dla polskiego społeczeństwa, kształtowania wzorców postaw obywatelskich oraz uniwersalnego i ponadczasowego potencjału jej myśli wychowawczej i kulturotwórczej.
Niezwykła kobieta, która z romantycznego podlotka stała się ponadprzeciętną jak na swoje czasy działaczką społeczną i patriotyczną nieco znikła ostatnio w cieniu swojego syna Władysława. Niesłusznie, bo to ona była motorem większości poczynań, które przeszły do historii, zwłaszcza historii Zakopanego.
To miejsce stało się jej domem na ponad trzydzieści lat. Spędziła w Zakopanem, a właściwie w Kuźnicach jedną trzecią swojego życia. To tu udało się jej założyć na stałe Szkołę Domową Pracy Kobiet – miejsce pulsujące wyjątkową energią, tu działała w spółce „Bazar”, bez której nie byłoby rozwoju gospodarczego Zakopanego, a przede wszystkim znakomitej galerii sztuki.
Jadwiga Zamoyska urodziła się 4 lipca 1831 roku w Warszawie. Zmarła 4 listopada 1923 roku w Kórniku.
Słynny neon "PKP Zakopane" powrócił. Znów będzie witał turys...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]