FLESZ - Marsz Niepodległości będzie zmotoryzowany
Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone
Te nowatorskie instalacje antysmogowe staną aż w 18 polskich miejscowościach. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęta do wymiany starych kotłów i pieców.
Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Na naszej instalacji zamontowaliśmy dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną - tłumaczy Piotr Siergiej, rzecznik PAS.
- Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca "oddychają". Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc. Nasze doświadczenia z poprzedniego roku pokazują, że w ciągu dwóch tygodni pracy instalacji materia pokrywająca płuca staje się ciemnoszara. Dzięki tej instalacji mieszkańcy Polski będą mogli zobaczyć, czym oddychają - dodaje.
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja ze spalania węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych. To właśnie te źródła identyfikowane są jako podstawowa przyczyna wysokich stężeń takich zanieczyszczeń jak PM10, PM2,5 czy benzo[a]piren[1].
Niestety tempo wymiany przestarzałych kotłów na węgiel i drewno pozostawia wiele do życzenia. Jak podkreśla PAS, rządowy program "Czyste Powietrze", którego celem jest wymiana starych kotłów w 3 milionach domów jednorodzinnych, nie działa w założonym tempie.
W pierwszych dwóch latach działania programu złożono zaledwie 180 tys. wniosków do programu - to zaledwie 30 proc. planu na te dwa lata. Dodatkowo rząd wciąż nie ma planu na wsparcie wymiany starych pieców w mieszkaniach wielorodzinnych - a to podstawowe źródło zanieczyszczeń w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz czy Łódź - zwracają uwagę w PAS
"Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę na problem"
Kampania PAS ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza w średnich i małych miastach Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska, Mazowsza i Pomorza. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę na problem i skłonić mieszkańców tych regionów do działania - ubieganie się o dopłaty z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze na wymianę źródeł ciepła i remonty domów.
Czasu na wymianę starych kotłów i pieców jest coraz mniej, gdyż w większości regionów Polski w przeciągu dwóch, trzech lat wejdą w życie uchwały antysmogowe, wprowadzające zakaz użytkowania tzw. kopciuchów, a więc kotłów i pieców o wysokiej emisji zanieczyszczeń.
PAS apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o znaczną intensyfikację kampanii informacyjnej, promującej wymianę najbardziej zanieczyszczających kotłów i pieców, dokończenie zapowiedzianej reformy Programu Czyste Powietrze (wsparcie dla najuboższych gospodarstw domowych i włączenie banków w dystrybucję dotacji) oraz uruchomienie skutecznych instrumentów finansowych dla budynków wielorodzinnych.
Harmonogram kampanii
- 1-14.11.2020 - Warszawa (woj. mazowieckie)
- 14-28.11.2020 - Otwock, Jelenia Góra (woj. mazowieckie, dolnośląskie)
- 14-25.11. 2020 - Krzeszowice (woj. małopolskie)
- 29.11-13.12.2020 - Brzezie, Wałbrzych (woj. małopolskie, dolnośląskie)
- 25.11-7.12.2020 - Kalwaria Zebrzydowska (woj. małopolskie)
- 8-19.12.2020 - Myślenice (woj. małopolskie)
- 14-28.12.2020 - Pszczyna, Racibórz (woj. śląskie)
- 30.12-13.01.2021 - Sosnowiec, Izabelin (woj. śląskie, mazowieckie)
- 14-28.01.2021 - Gierałtowice, Niepołomice (woj. śląskie, małopolskie)
- 29.01-12.02.2021 - Poraj, Bydgoszcz (woj. śląskie, kujawsko-pomorskie)
- 13-28.02.2021 - Rybnik, Brzeszcze (woj. śląskie)
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
