Tak wygląda gablota Cracovii. Pierwsze trofeum od 72 lat [CRACOVIA SUKCESY]

DW
Kurier Lubelski/fot. Wojciech Szubartowski
Totolotek Puchar Polski powędrował w tym sezonie do piłkarzy Cracovii. Pasy przegrywały z Lechią Gdańsk do przerwy 0:1, ale zdominowały rywali po zmianie stron i wykorzystały grę w przewadze. Ostatecznie podopieczni trenera Michała Probierza wygrali po dogrywce. Dla krakowskiego zespołu to pierwsze trofeum od 72 lat.

Cracovia uzupełniła gablotę pucharem, którego jeszcze w swojej kolekcji nie miała.

• Finalista Pucharu Zlotu Młodych Przodowników (puchar ligi) – 1952

Po II wojnie światowej Pasy tylko raz cieszyły się z trofeum. Ostatni raz miało to miejsce w 1948, a Cracovia zdobyła wówczas piąte Mistrzostwo Polski. Krakowski zespół ani razu nie zdobył jednak Pucharu Polski, nie doszedł nawet do finału. W 2020 roku uległo to zmianie. Pod wodzą Michała Probierza Cracovia zdobyła właśnie pierwsze trofeum od 72 lat, wygrywając w finale Totolotek Pucharu Polski 2019/2020.

To był zdecydowanie najlepszy finał Pucharu Polski od lat. Lechiści wyszli na prowadzenie po świetnym trafieniu Omrana Haydarego i do przerwy mieli świetny wynik. Pasy zagrały po przerwie bardzo ofensywnie i po ponad godzinie gry doprowadziły do wyrównania. W ostatnim kwadransie regulaminowego czasu gry wydarzyło się jednak najwięcej. Najpierw Mario Maloca obejrzał czerwoną kartkę za kopnięcie rywala. Po chwili Patryk Lipski na chwilę doprowadził do euforii kibiców Lechii, ale Cracovia nacierała do samego końca i doprowadziła do wyrównania. Finał musiała rozstrzygnąć dogrywka.

W niej końcowy triumf zapewnił Mateusz Wdowiak. Skrzydłowy zagęścił pole karne, dostał płaskie dośrodkowanie od Kamila Pestki i strzałem w okienko wykończył składną akcję Cracovii. Historyczna chwila dla krakowskiego zespołu w Lublinie.

TOTOLOTEK PUCHAR POLSKI w GOL24

Więcej o PUCHARZE POLSKI - newsy, wyniki, terminarz, drabinka

Rok temu polską ligę opuściło kilkunastu bardzo dobrych zawodników. Większość z nich starało się podbić lepsze rozgrywki, niż Ekstraklasa. Kto z nich poradził sobie najlepiej? Jak idzie tym piłkarzom, którzy postawili na transfer? Zobaczcie sami!