Śnieg w Tatrach spadł powyżej 1800 metrów nad poziomem morza. Na razie opad jest niewielki. Na Kasprowym Wierchu leży ok. 3 cm śniegu. W niższych partiach szlaki są mokre i śliskie, na zalesionych odcinkach występuje błoto.
Sytuacja zmieni się od czwartku, 17 listopada. Tego dnia prognozowane są kolejne opady śniegu w górach. Dodatkowo zacznie mocno spadać temperatura. Na wysokości ok. 2000 metrów termometry wskażą minus 6-7 stopni. Jednak odczuwalna temperatura spadnie do poziomu minus 13 stopni.
Jeszcze zimniej będzie w weekend. W sobotę na Kasprowym Wierchu odczuwalna temperatura może spaść do minus 17 stopni, a na wysokości Rysów - do minus 20 stopni. W Tatry wkracza zima na całego.
Warunki do wędrowania po górach są obecnie bardzo trudne. - Szlaki w wielu miejscach są oblodzone, zwłaszcza po stronie północnej i w miejscach zacienionych płaty śniegu są zmrożone i bardzo twarde. Dodatkowo niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko, a poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
