https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Wschodnia ściana Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego nadal może być zagrożeniem

Aurelia Lupa, (ŁB)
Tomasz Gąsienica Mikołajczyk
Naukowcy sugerują zamknięcie części Tatr w rejonie Mięguszowieckiego Szczyty Wielkiego. Wszystko po ostatnim obrywie skalnym. - Ta ściana na pewno przez kolejne tygodnie będzie niestabilna i wciąż mogą spadać kawałki skalne – mówi Maria Król z działu badań naukowych Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatry. Lawina kamienna na Mięguszowieckich Szczytach. Odpadł...

Chodzi o duży obryw skalny, do jakiego doszło w ostatni piątek. Wówczas odpadła cała Turnica Kurczaba na wschodniej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Obryw ma ok. 100 metrów wysokości.

- Rejon obrywu zbadali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Wykorzystali tzw. skaning laserowy. A że ściana ta jest od kilku lat tematem ich badań, poprzednie badania robili ok. miesiąca wcześniej. Dlatego będą mieli dokładne porównanie i wyniki tego co tam spadło – mówi Maria Król z TPN. Choć wyników ostatecznych nie ma, już wiadomo, że na pewno ta ściana będzie mocno aktywna. - Dlatego naukowcy z Uniwersytet Śląskiego zarekomendowali już, by park zastanowił się nad zamknięciem tego rejonu Tatr – do czasu aż luźne masy skalne na tej ścianie nie spadną.

Na razie TPN nie podjął jeszcze decyzji ws. zamknięcia tego rejonu Tatr. Sam wcześniej chce zrobić dokładną analizę obrywu – przy użyciu drona.

TPN dodaje, że ostatni obryw nie zniszczył szlaku prowadzącego na Przełęcz pod Chłopkiem. Jednak przyrodnicy apelują do wędrowców, by na razie nie wybierać się w tamten rejon Tatr.

- Absolutnie odradzamy jakiekolwiek eskapady taternickie na tej ścianie – mówi Maria Król. I dodaje, że na tym szczycie takie zjawiska nie są nowością. - Ta ściana jest tak mocno popękana, że takie procesy cały czas się tam dzieją. Sprzyja temu tzw. wietrzenie mrozowe. Najczęściej dochodzi do tego wiosną i jesienią, gdy mamy do czynienia z ujemnymi temperatura, opadami deszczu, a przy tym ze słońcem, który w ciągu dnia podnosi temperaturę – mówi Maria Król z TPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska