Przyrodnicy dodają, że jest to podyktowane przede wszystkim względami ochrony przyrody. - Niedźwiedzie opuszczają gawry, wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony – zapewnia TPN.
Decyzja parku dotyczy jedynie narciarzy skitourowych, ale nie turystów pieszych. - Wiele osób dziwi dlaczego właśnie tak. Otóż uznajemy, że dynamika ruchu skitourowego jest zupełnie inna niż ruchu pieszego. Narciarze w zjeździe przemieszczają się z dużo większą prędkością i dużo większym trakcie – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
TPN zamyka Tatry Zachodnie dla skitourów, choć sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal jest dla narciarzy dobra. - Przyroda wyraźnie dopomina się o spokój, to czas szczególnie wrażliwy, co pokazały również ostatnie dni. Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony. Samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju – dodają przyrodnicy.
Zamknięta została także narciarska trasa zjazdowa w Dolinie Goryczkowej, a także szlak pieszy z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch. To akurat podyktowane jest pojawieniem się w tym rejonie małego niedźwiadka, który od kilku dni błądzi po górach i szuka swojej matki.
- Na razie nie mamy nowych informacji w sprawie tego niedźwiadka. Teren jest zamknięty całkowicie dla ruchu turystycznego. Nasze służby tam działają i monitorujemy sytuację. Robimy wszystko, by mały niedźwiadek spotkał się ze swoją matką – mówi Szymon Ziobrowski.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
