Planowana kanalizacja ma zostać poprowadzona od Brzezin, od tamtejszej leśniczówki. Ścieki stamtąd popłyną do oczyszczalni ścieków w Nowym Targu.
W ramach zadania ma zostać stworzona sieć kanalizacyjna, która odprowadzi ścieki z toalet przy kasach biletowych na Brzezinach, a także ze wszystkich obiektów na Hali Gąsienicowej – schroniska Murowaniec, leśniczówki TPN, schronu strażników TPN, bazy IMGW, a także z Betlejemki, czyli ośrodka szkoleniowego Polskiego Związku Alpinizmu. Nowa sieć kanalizacyjna przejdzie przez Psią Trawkę, gdzie docelowo TPN chce wybudować stacjonarne toalety.
Na cały odcinku nowej sieci powstaną pompownie ściekowe, pompownie przydomowe, czy studnie odwodnieniowe. Wraz z siecią kanalizacyjną powstanie sieć wodociągowa o długości 500 metrów, sieć energetyczna o długości 6800 metrów, a także sieć teletechniczna o długości 7200 metrów. Powstaną także podziemne ujęcia wody, które będą zasilały m.in. planowane toalety stacjonarne na Psiej Trawce.
Decyzja środowiskowa to jeden z etapów przygotowania dokumentacji dla tej inwestycji. Musiała zostać wydana z uwagi na fakt, że roboty prowadzone będą na terenie chronionym. Z tą decyzja TPN może wnioskować o pozwolenie na prace budowlane.
- Jest to nasz plan na przyszłość. Na pewno tych robót nie rozpoczniemy w tym roku. Być może w następnym. Wszystko jednak zależy od tego, czy uda nam się pozyskać fundusze na to zadanie – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Gdy prace ruszą, będą oznaczały utrudnienia dla wędrujących, a być może także czasowe zamknięcie szlaku z Brzezin na Gąsienicową. Na szlaku bowiem pojawi się ciężki sprzęt, który będzie robił wykopy dla nowej sieci. Rury będą bowiem położone dwa metry pod powierzchnią szlaku.
Planowana kanalizacja na Halę Gąsienicową to kolejny etap dużego programu, w ramach którego TPN chce całkowicie wyprowadzić ścieki z Tatr. Na wiosnę park poprowadził sieć kanalizacyjną do schroniska na Hali Kondratowej. Dodatkowo sieć kanalizacyjna została dociągnięta do wylotu dolin Mała Łąka i Strążyska. Tam powstają już nowe stacjonarne toalety.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
