Ta samica dobrze znana jest naszym przyrodnikom. - To jest Tylka, 3-letnia rysica urodzona w TPN, przedstawicielka gatunku rysia euroazjatyckiego. Jej matka przyszła do nas ze Słowacji. W zeszłym roku obserwowaliśmy Tylkę z jednym młodym, w tym roku opiekuje się piękną gromadką - relacjonują pracownicy parku.
Ryś choć przypomina domowego kota jest od niego jest dużo większy, waży średnio 25 kg. Od innych kotowatych wyróżnia go krótki ogon, zakończony czarną końcówką oraz trójkątne uszy zakończone pędzelkami długich włosów. Rysie prowadzą samotniczy tryb życia. Żyją głównie w lasach, doskonale wspinają się po drzewach i są świetnymi skoczkami. Zamieszkują m.in. jaskinie, dziuple, a nawet nory lisów i borsuków
Ciąża rysia trwa nieco ponad 2 miesiące, a rysica rodzi zwykle od 2 do 3 kociąt. Większe mioty są rzadkością. W pierwszym okresie po urodzeniu młode karmione są mlekiem matki. Następnie rysica dostarcza im stały pokarm intensywnie polując. Gdy młode są już większe, są doprowadzane przez matkę do upolowanej zdobyczy. Pozostaną one z matką do przyszłorocznych, wiosennych godów.
- Ryś jest wymagającym gatunkiem, który otarł się o wyginięcie. Potrzebuje rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych. Jest prawdziwym „duchem lasów”, bardzo wrażliwym na niepokojenie przez człowieka. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby nie wędrować po terenie TPN w nocy. Rysie przeważnie są aktywne właśnie nocą. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki - informują przyrodnicy z TPN. - W Tatrzańskim Parku Narodowym występuje do 12 osobników tego gatunku wraz z młodymi. To nasze wielkie skarby- dodają.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
