FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Organizacja Freemuse jest znana z przygotowywanego co roku raportu „The State of Artistic Freedom" („Stan wolności artystycznej”), w którym analizuje przypadki naruszeń wolności artystycznej, z jakimi spotykają się różne grupy twórców i ludzi kultury.
Tematem przewodnim tegorocznego raportu jest naruszanie wolności artystycznej twórców LGBTI (LGBTI – lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe). Raport przybliża przypadki ponad 100 naruszeń wolności artystycznej, które miały miejsce w 40 krajach (zarówno w krajach, w których nie ma prawa penalizującego homoseksualizm, jak też w krajach, w których homoseksualizm i jego propagowanie są uznawane za przestępstwo). Raport pokazuje stopień odpowiedzialności rządów za naruszenia, a także wskazuje dziedziny artystyczne, w których twórcy najczęściej spotykają się z cenzurą.
Ogłoszenie tegorocznego raportu odbędzie się 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, w Krakowie. Impulsem było poparcie prezydenta Jacka Majchrowskiego dla apelu Rady ds. Równego Traktowania do społeczności LGBT, który powstał w obliczu pogłębiających się homofobicznych wypowiedzi medialnych w Polsce, a także niekonstytucyjnych rezolucji niektórych samorządów tworzących w naszym kraju tzw. strefy wolne od LGBT.
"Drogie lesbijki, drodzy geje, osoby biseksualne i transpłciowe: nie jesteście sami i same, jesteśmy z Wami, wspieramy i zrobimy wszystko, byście czuli się w Krakowie, jak w domu – bo tu jest Wasz dom. Kraków jest miastem tętniącym życiem i różnorodnością – a Wy i Wasza historia jesteście jego istotną częścią" – podkreślała Rada, a prezydent Krakowa poparł ten apel, przypominając, że wszystkim zależy, by Kraków był miastem ludzi otwartych, solidarnych i wspierających się wzajemnie.
- Kraków to zarówno stolica kultury, jak i miasto, dla którego priorytetem jest równość i które w ostatnim czasie bardzo aktywnie podejmuje działania na rzecz równego traktowania, w szczególności walkę z dyskryminacją osób LGBT+. Dlatego tak ważne jest dla nas to, że prezentacja raportu Freemuse na temat wolności wypowiedzi artystycznej osób LGBTI odbędzie się właśnie w Krakowie - mówi Nina Gabryś, przewodnicząca krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania. - To początek współpracy Krakowa z organizacją Freemuse. Mam nadzieję, że to także mocny początek wydarzeń miejskich poświęconych równości i symboliczny moment, kiedy polityka równościowa wkracza pełnowymiarowo do polityki miejskiej.
Prezentacja raportu będzie połączona z dyskusją panelową, w której wezmą udział: Srirak Plipat – przedstawiciel Freemuse, Nina Gabryś – przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania, Robert Piaskowski – pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. kultury, a także przedstawiciele środowiska twórców: Maria Anna Potocka – dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Aaiún Nin – artystka sztuk wizualnych i pisarka z Angoli, pisarz Jacek Dehnel oraz Daniel Rycharski, artysta sztuk wizualnych. Dyskusji towarzyszyć będzie program kulturalny dostępny za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
