Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjnie, we wrześniu, zajrzyj do Huty. Będą spotkania, warsztaty, wycieczki, pokazy fimowe

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Zajrzyj do Huty" po raz kolejny rzuci światło na najmłodszą dzielnice Krakowa
"Zajrzyj do Huty" po raz kolejny rzuci światło na najmłodszą dzielnice Krakowa Joanna Urbaniec / Polska Press
Zwiedzanie nowohuckich wystaw, warsztaty, oprowadzania, sesja jogi w dawnym kinie, a nawet wycieczka autobusowa legendarnym „ogórkiem”- od 16 do 18 września potrwa akcja Muzeum Krakowa „Zajrzyj do Huty”. Kontynuowany z powodzeniem od lat projekt ma na celu nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturowego dzielnicy, ale także rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury oraz nowohuckich inicjatyw.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Od piątku do niedzieli potrwa tegoroczna edycja projektu „Zajrzyj do Huty”, otworzy ją panel dyskusyjny w Muzeum Nowej Huty.

- Panel poświęcony jest przyszłości dzielnicy, zatytułowany „Nowa Huta 2040”. Zastanawiamy się, jaką Nową Hutę ujrzy swoimi dorosłymi oczami dziecko, które przyjdzie teraz na świat – wyjaśnia Zbigniew Semik z Muzeum Krakowa. - Zaprosiliśmy przedstawicieli miasta Kraków, przedstawicieli spółki Nowa Huta Przyszłości, zajmującej się rewitalizacja i adaptacją terenów pokombinatowych. Będziemy rozmawiać o tym, czy Nowa Huta ma szansę na wpis na listę pomników historii, jak również jaka jest perspektywa wpisania dzielnicy na listę UNESCO. Poruszymy także temat rozwoju turystyki w Nowej Hucie, na ile będzie ona wpływała na rozwój dzielnicy, a na ile będzie dla niej destrukcyjna. Spotkamy się z przedstawicielem Centrum Nauki „Cogiteon”, ponieważ to spektakularna inwestycja, która powstanie w nowohuckim środowisku.

W kolejnych dniach nie tylko na mieszkańców dzielnicy czeka zwiedzanie Muzeum Nowej Huty, gdzie można zobaczyć wystawę „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

- Zastanawiamy się nad funkcją placu Centralnego, kiedy powstawał i dziś. Na tej wystawie prezentujemy także projekty studentów Politechniki Krakowskiej, którzy w ramach zajęć zastanawiali się nad tym, jak w przyszłości ta przestrzeń może wyglądać – wyjaśnia Zbigniew Semik.

W tegorocznym projekcie znalazło się zwiedzania, spacery, m.in. „Nowa Huta drewniana” i „Nowa Huta prefabrykowana i ceglana”.

- Zderzamy dwie wizje Nowej Huty, reliktów wiosek przednowohuckich, po których dość dużo jeszcze, wbrew pozorom, pozostało, a także tę Nową Hutę, z którą zazwyczaj kojarzy się to miejsce – dodaje Zbigniew Semik.

Na uczestników czekają także spacery-niespodzianki, szczegóły tych wydarzeń pozostają tajemnicą. Wiadomo jedynie, gdzie się rozpoczną. Nie wiadomo, którędy powiedzie trasa spaceru, ani kogo na niej spotkają uczestnicy.

Nowohucką architekturę można będzie podziwiać z okien legendarnego autobusu „ogórek”, który przemknie ulicami najmłodszej dzielnicy Krakowa, w dworku Matejki w Krzesławicach zaplanowano minikoncert muzyki klasycznej, w Cafe NOWA Księgarnia odbędą się spotkania z nowohuckimi pisarzami, zwiedzanie Teatru Ludowego i warsztaty a w dawnym kinie Światowid joga ze sztuką w tle.

Mnóstwo atrakcji czeka także na najmłodszych, którzy będą chcieli zajrzeć do Huty w najbliższy weekend: zabawy sprzed 50 lat, gry i zabawy zuchów i harcerzy to program Chałupy u Szpinaka w Nowohuckim Centrum Kultury, z kolei Ogród Doświadczeń, który w weekend zamieni się w energetyczną planetę, zaprasza na piknik, animacje sportowe zaplanowano w nowohucki klubie rugby.
- W czasie trwania „Zajrzyj do Huty” specjalnym tramwajem „Krakowiak” będzie można dojechać z pętli na Salwatorze do Nowej Huty. Na pokładzie tramwaju będziemy wyświetlać archiwalne zdjęcia z naszej kolekcji opowiadające o historii i architekturze Nowej Huty – informuje Muzeum Nowej Huty.

W ramach odkrywania Nowej Huty, planowana jest także wycieczka „Nowa Huta - nowe Tychy”, do Tych, które powstawały podobnym okresie co najmłodsza krakowska dzielnica. Będzie okazja, by odkryć podobieństwa i różnice.

Szczegółowy program i przewodnik dostępne są na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska