Brak snu wpływa na empatię i hojność

Od piątku do niedzieli potrwa tegoroczna edycja projektu „Zajrzyj do Huty”, otworzy ją panel dyskusyjny w Muzeum Nowej Huty.
- Panel poświęcony jest przyszłości dzielnicy, zatytułowany „Nowa Huta 2040”. Zastanawiamy się, jaką Nową Hutę ujrzy swoimi dorosłymi oczami dziecko, które przyjdzie teraz na świat – wyjaśnia Zbigniew Semik z Muzeum Krakowa. - Zaprosiliśmy przedstawicieli miasta Kraków, przedstawicieli spółki Nowa Huta Przyszłości, zajmującej się rewitalizacja i adaptacją terenów pokombinatowych. Będziemy rozmawiać o tym, czy Nowa Huta ma szansę na wpis na listę pomników historii, jak również jaka jest perspektywa wpisania dzielnicy na listę UNESCO. Poruszymy także temat rozwoju turystyki w Nowej Hucie, na ile będzie ona wpływała na rozwój dzielnicy, a na ile będzie dla niej destrukcyjna. Spotkamy się z przedstawicielem Centrum Nauki „Cogiteon”, ponieważ to spektakularna inwestycja, która powstanie w nowohuckim środowisku.
W kolejnych dniach nie tylko na mieszkańców dzielnicy czeka zwiedzanie Muzeum Nowej Huty, gdzie można zobaczyć wystawę „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.
- Zastanawiamy się nad funkcją placu Centralnego, kiedy powstawał i dziś. Na tej wystawie prezentujemy także projekty studentów Politechniki Krakowskiej, którzy w ramach zajęć zastanawiali się nad tym, jak w przyszłości ta przestrzeń może wyglądać – wyjaśnia Zbigniew Semik.
W tegorocznym projekcie znalazło się zwiedzania, spacery, m.in. „Nowa Huta drewniana” i „Nowa Huta prefabrykowana i ceglana”.
- Zderzamy dwie wizje Nowej Huty, reliktów wiosek przednowohuckich, po których dość dużo jeszcze, wbrew pozorom, pozostało, a także tę Nową Hutę, z którą zazwyczaj kojarzy się to miejsce – dodaje Zbigniew Semik.
Na uczestników czekają także spacery-niespodzianki, szczegóły tych wydarzeń pozostają tajemnicą. Wiadomo jedynie, gdzie się rozpoczną. Nie wiadomo, którędy powiedzie trasa spaceru, ani kogo na niej spotkają uczestnicy.
Nowohucką architekturę można będzie podziwiać z okien legendarnego autobusu „ogórek”, który przemknie ulicami najmłodszej dzielnicy Krakowa, w dworku Matejki w Krzesławicach zaplanowano minikoncert muzyki klasycznej, w Cafe NOWA Księgarnia odbędą się spotkania z nowohuckimi pisarzami, zwiedzanie Teatru Ludowego i warsztaty a w dawnym kinie Światowid joga ze sztuką w tle.
Mnóstwo atrakcji czeka także na najmłodszych, którzy będą chcieli zajrzeć do Huty w najbliższy weekend: zabawy sprzed 50 lat, gry i zabawy zuchów i harcerzy to program Chałupy u Szpinaka w Nowohuckim Centrum Kultury, z kolei Ogród Doświadczeń, który w weekend zamieni się w energetyczną planetę, zaprasza na piknik, animacje sportowe zaplanowano w nowohucki klubie rugby.
- W czasie trwania „Zajrzyj do Huty” specjalnym tramwajem „Krakowiak” będzie można dojechać z pętli na Salwatorze do Nowej Huty. Na pokładzie tramwaju będziemy wyświetlać archiwalne zdjęcia z naszej kolekcji opowiadające o historii i architekturze Nowej Huty – informuje Muzeum Nowej Huty.
W ramach odkrywania Nowej Huty, planowana jest także wycieczka „Nowa Huta - nowe Tychy”, do Tych, które powstawały podobnym okresie co najmłodsza krakowska dzielnica. Będzie okazja, by odkryć podobieństwa i różnice.
Szczegółowy program i przewodnik dostępne są na stronie internetowej Muzeum Krakowa.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki