Do wypadku doszło przed godz. 15. Ratownicy ruszyli na miejsce na pokładzie śmigłowca ratunkowego. - W dolnej części tzw. rysy znajdował się mężczyzny, który jak się okazało przekoziołkował całą rysę z góry na dół. Był przytomny. Miał niewielkie obrażenia. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala w Zakopanem - mówi Witold Cikowski, ratownik TOPR.
Mężczyzna miał bardzo dużo szczęście. - Przekoziołkował bowiem ok. 300 metrów stromym żlebem, ale mocno wyśnieżonym żlebem. Tam nie było ani jednego kamienia. Te obrażenia, których się nabawił, zostały spowodowane jego własnym czekanem - mówi Witold Cikowski.
Ratownicy podejrzewają, że mężczyzna schodząc z Rysów zahaczył rakiem o swoje odzienie. To wytrąciło go z równowagi i spowodowało, że upadł. - Zdarzy się czasem chwila nieuwagi, dekoncentracja. Szczególnie osoby, które nie umieją chodzić, albo mało chodziły w rakach, mają większe szanse, by spowodować taki błąd - kwitują ratownicy.
Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych bardzo twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych robi się w wielu miejscach mokry i grząski. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informuje Tatrzański Park Narodowy.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
