https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroki Doliny Bolechowickiej dla ochłody. Efektowne wejście przez skalistą bramę i szlak nad potokiem w sam raz na spacer i rower

Barbara Ciryt
Dolina Bolechowicka w sam raz na spacery w upalne dni
Dolina Bolechowicka w sam raz na spacery w upalne dni Barbara Ciryt
Na wejściu uroczy mostek, słynna skalista Brama Bolechowiska, cień urokliwych drzew i skał oraz potok Bolechówka. Przy wejściu do doliny przed Bramą Bolechowicką jest krasowe źródło z dobrą wodą, które uznano za pomnik przyrody. Przecenić Doliny Bolechowickiej nie można. W sam raz na letni odpoczynek, spacery, przejażdżki rowerowe. Szlaki tutejsze, bliskość Krakowa i doskonała komunikacja sprawiły, że ta jedna z wielu podkrakowskich dolinek przyciąga rzesze turystów.

Cała wioska Bolechowice w gminie Zabierzów jest urokliwa, zadbana. Przed kilku laty była zwycięzcą konkursu Województwa Małopolskiego „Niezwykła Małopolska Wieś” w kategorii „Piękna Małopolska Wieś”. Same Bolechowice to kawał historii, wioska powstała z nadania Bolesława Wstydliwego w 1243 r. stanowiła własność kapituły krakowskiej, aż do 1803 r. Upaństwowiony została przez Austriaków w 1847 r. Potem była w rękach prywatnych.

W te okolice niezmiennie przyciąga Dolina Bolechowicka, czasem zwana Wąwozem Bolechowickim. Urocza przyroda i wapienne jurajskie skały grają tu najważniejszą rolę. Dolina liczy około 1,5 km. Jest kręta i wąska, bardzo malownicza. Wejście jest efektowne, bo przez , wąska i kręta - jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych z Podkrakowskich Klasycystyczny dworek w Bolechowicach. Otwiera ją efektowna, wielka, wysoka na 30 metrów brama skalna - to Brama Bolechowicka.

Za tą skalistą przepustką jest wąwóz pełen skał i zboczy porośniętych ciekawą, ksero- termiczną murawą oraz zaroślami. Na upalne dni też warto polecić Dolinę Bolechowicką, bo tu turyści znajdą cień w zalesionym fragmencie wąwozu. Jest także niewielki potok Bolechówka, a na nim wodospad utworzony na skalnych progach. Szlaków prowadzących przez dolinę jest kilka, są skaliste, zalesione.

Dolina Bolechowicka jest objęta ochroną, ustanowiono ją w 1968 r. Powstał tu rezerwat rezerwat krajobrazowy wielkości 21,31 ha.

Basen letni otwarty. Aloha! Na Zarabiu myślenickim jak na Ha...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska