https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga kociarze! Teatr Słowackiego szykuje dla was widowisko

Aleksandra Suława
I to nie byle jakie, bo oparte na tekstach Charlesa Bukowskiego. Poety, który uważał mruczące czworonogi za posłańców „piękna i miłości” oraz „emanację nieustępliwych sił natury”. Premiera na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego już 17 stycznia.

Macie kota? Albo koty? Dobrze mieć przy sobie kilka kotów. Kiedy źle się czujesz, wystarczy na nie spojrzeć i zaraz ci się poprawi. Studiuję te stwory, patrzę i uczę się od nich”. Tak o czworonożnych mruczkach pisał Charles Bukowski.

Jego słowa, zebrane w tomie „O kotach” na scenę przenosi teraz Tomasz Cyz, reżyserujący spektakl o tym samym tytule. - Najpierw była moja bezgraniczna miłość do kotów. Potem zaś refleksja nad tekstami Bukowskiego. Zachwyt sposobem, w jaki opisuje te czworonogi, snując paralele między zwierzęcymi i ludzkimi cechami - mówi Cyz. - Ze splotu tych dwóch fascynacji zrodził się pomysł na spektakl, podczas którego przyglądając się kotom, będziemy mogli przyjrzeć się i sobie. Odnaleźć małego kociaka, który drzemie w każdym z nas.

Scenariusz spektaklu opiera się na tekstach zamieszczonych w tomach „O kotach” i „O miłości”. Jak czytamy w opisie przedstawienia: na scenie zobaczymy cztery typy: kot miły, żyjący w zgodzie z resztą; kot błazen, olbrzym, wiecznie podrapany, kotka, która „gdyby umiała czytać, pewnie by ją wzruszały siostry Brontë” oraz zwierz doskonały, co to „nigdy nie da się oswoić”.

Kraków. Uratuj bezdomnego kota. Okaż serce. Daj dom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Obok słów pojawi się też taniec, śpiew i dość nietypowe kostiumy: aktorzy, choć ubrani we współczesne stroje, na głowach mają mieć gigantyczne kocie mordki. - Nie powiem, żeby byli zachwyceni tym pomysłem. Nie dość, że najpierw kazałem im mówić poezją, co na scenie nie zdarza się dziś często, to jeszcze pozbawiłem ich twarzy, nakładając na nie kocie maski - mówi Cyz. - Zależało mi jednak na stworzeniu wielkich, kocich charakterów. Zwierząt, które na scenie będą tańczyć, wyginać się, łasić, kochać, tulić, odpychać się od siebie i znowu być razem.

Za kocie choreografie odpowiadać będzie Helena Ganjalyan, a kocie głowy zaprojektuje Anna Maria Karczmarska. Premiera spektaklu „O kotach” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego już 17 stycznia.

FLESZ - Żłobki tylko dla dzieci zaszczepionych. Od stycznia nowe regulacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sokular

Wchodzę w to .......kota dopiero mam mieć............Redakcji Dziennika dzięki za info

G
Gość

Chodzi o Świadków Jechowy?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska