https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grojcu jak na Dzikim Zachodzie. Jeździec rodeo spod Oświęcimia wraz z żoną prowadzą ranczo i żyją niczym w westernie

Bogusław Kwiecień
Szymon Wierzchosławski, jeździec spod Oświęcimia od ponad 20 lat uprawia rodeo
Szymon Wierzchosławski, jeździec spod Oświęcimia od ponad 20 lat uprawia rodeo Bogusław Kwiecień
Marzył o życiu jak w westernie. Posiadać rancho, ujeżdżać konie i byki. Szymon Wierzchosławski jest od lat w elicie zawodowych mistrzów rodeo. Niedawno spełniło się i drugie jego marzenie. Wraz z żoną prowadzą rancho pod Oświęcimiem.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rancho pod Oświęcimiem

Nad bramą wjazdową wisi duża tablica RS Ranch. Cały obszar ma 2,5 hektara. Położony jest na granicy Grojca i Zaborza pod Oświęcimiem. Na zalesionym terenie, w sąsiedztwie stawów robi wrażenie.

- Działkę dostaliśmy z żoną Barbarą w prezencie ślubnym. W jej wyszukaniu duży udział miał teść, który analizował różne oferty i podpowiedział nam, że jest takie miejsce, które może nam się spodobać - opowiada jeździec.

Szymon Wierzchosławski od ponad 20 lat startuje w zawodach rodeo
Szymon Wierzchosławski od ponad 20 lat startuje w zawodach rodeo Szymon Wierzchosławski Facebook

Rancho otworzyli w 2022 roku, ale za tym - co już widać obecnie, kryje się wielka praca. - Na początku było tutaj jak w dżungli - zaznacza Szymon Wierzchosławski.

Pięć lat temu zaczęli od karczowania terenu, potem była budowa stajni, zagród i parkuru. W stadninie mają kilkanaście koni. Dochowali się także dwóch pierwszych źrebaków z własnej hodowli. Jeździec mówi, że na tym nie koniec, ale rozbudowa rancha to jednak dalsze plany.

Imponująca jest kolekcja trofeów Szymona Wierzchosławskiego
Imponująca jest kolekcja trofeów Szymona Wierzchosławskiego Bogusław Kwiecień

Bogata kolekcja kowboja spod Oświęcimia

Tym bardziej, że czas wspólnie z żoną i córką dzielą z kolejnymi startami. Nie jest w stanie doliczyć się wszystkich swoich trofeów -Pokazuje mistrzowskie klamry z zawodów w Polsce i zagranicą. Obok domku w stadninie stoi wielka gablota z pucharami. To wszystko to jednak tylko część jego ogromnego dorobku.

Jest w tym dobrze ponad pół setki medali mistrzostw Polski i Europy w konkurencjach westernowych. Do tego kilka razy wygrał klasyfikację „Rider od the Year” w Polsce, czyli ranking zawodników zajmujących najwyższe pozycje w konkurencjach Polish Cowboy Race.

Szymon Wierzchosławski od ponad 20 lat startuje w zawodach rodeo
Szymon Wierzchosławski od ponad 20 lat startuje w zawodach rodeo Szymon Wierzchosławski Facebook

Bardzo ceni sobie również wygraną w Stanach Zjednoczonych, ojczyźnie rodeo. To były nieoficjalne zawody w Arizonie, bo w oficjalnych mogą startować jeźdźcy tylko z amerykańskimi licencjami.

Droga do takich sukcesów nie jest prosta. Gdy zaczynał w Polsce, rodeo nie było bardzo popularne. Nie było kogo podpatrywać. Oglądał kasety wideo z pokazów w USA i westerny. Godzin spędzonych na beczce zawieszonej na linach nawet nie liczył. Zaczynał w tajemnicy przed rodzicami, którzy mają stadninę na Śląsku. Ojciec uprawiał WKKW, ale Szymonowi, choć to jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji, nie dawała wystarczająco dużo adrenaliny. Razem z braćmi urządzali karkołomne jazdy w terenie. Potem były zawody westernowe polegające m.in. na łapaniu młodych byków w pełnym galopie. Pierwsze sukcesy zaczął odnosić jako 17-latek.

Osiem długich sekund

Wyjazd z boksu to jest główny punkt programu, ale walka zaczyna się wcześniej. Każdy z jeźdźców losuje byka i konia, na którym będzie startował. Jednocześnie trwa swoista wojna psychologiczna. Właściciele byków straszą, jakie to groźne zwierzęta przywieźli. W zawodach oceniani są nie tylko kowboje, ale także właśnie byki. Te ostatnie dostają punkty za agresywność, szybkość, wysokość skoków, zmiany kierunku i kiedy pozbędą się jeźdźca z grzbietu.

Szymon Wierzchosławski przyznaje, że rodeo to ekstremalny i niebezpieczny sport. Zdarza się, że kowboje wpadają pod kopyta byka lub wierzgającego konia. - Są byki, które po zrzuceniu kowboja jeszcze próbują atakować go rogami - dodaje jeździec. Sam miał już kilka kontuzji. - Jeśli jednak ktoś raz tego spróbuje, to nie chce przestać - dodaje kowboj, jeden z wąskiego grona zawodowych jeźdźców rodeo w Polsce.

Sam także nie ustrzegł się kilku kontuzji. W 2018 roku podczas zawodów Bull Riding we Włoszech spadł z byka. Potrzebna była operacja i półroczna rehabilitacja. - Ostatni raz w zawodach ujeżdżania byków brałem udział w ub. roku na Słowacji i raczej na tym koniec. Teraz koncentruję się na konkurencjach konnych - dodaje 40-letni jeździec.

Uczą jeździectwa następców

Poza tym wraz z żoną popularyzują jeździectwo westernowe. Na swoim rancho uczą jazdy konno i trenują młodych adeptów jeździectwa.

Szymon i Barbara Wierzchosławscy popularyzują jeździectwo, uczą jazdy konnej i trenują następców
Szymon i Barbara Wierzchosławscy popularyzują jeździectwo, uczą jazdy konnej i trenują następców RS Ranch Facebook

- Od zeszłego roku prowadzimy klub jeździecki dla dzieci i dorosłych - mówi Barbara Wierzchosławska. - W bieżącym roku nasza rodzina oraz podopieczni mogą pochwalić się zdobyciem bogatej kolekcji w mistrzostwach Polski: w jeździe konnej, strzelectwie konnym oraz strzelectwie westernowym.

Z 21 medali, jakie były do zdobycia w MP w różnych kategoriach wiekowych i konkurencjach, ich łupem padło aż 15! Znakomicie radzi sobie 13-letnia córka Lena. - Do koni nie miała daleko, ale ważny jest także charakter i determinacja. Potknięcia motywują ją do jeszcze bardziej wytężonej pracy, a perspektywa rozwoju dodaje skrzydeł – dodaje z dumą mama Leny i przedstawia imponującą już kolekcję córki.

Można powiedzieć, że w jej życiu, jak w przypadku Szymona Wierzchosławskiego, konie były obecne od najmłodszych lat. Podobnie jak ojczym podkreśla, że jeździectwo dostarcza niesamowitej adrenaliny. Nie wyobraża sobie, żeby mogła zająć się czymś innym.

Lena ma talent i charakter do jeździectwa
Lena ma talent i charakter do jeździectwa Riders Studio Marta Ciesielska

Rodeo w Polsce

W Polsce większość zawodów w stylu western i rodeo odbywa się na Górnym i Dolnym Śląsku. Dlatego Szymon i Barbara Wierzchosławscy chcą popularyzować jazdę western w Małopolsce. Szymon Wierzchosławski prowadzi też grupę kaskaderów konnych Red Simon Wild West Show.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska