Święto zostało ustanowione 29 września 2017 roku, a pierwsze obchody odbyły się rok później. W tym dniu, w wielu miejscach w Polsce, składany jest hołd tym, którzy oddali swoje życie w walce o wolną ojczyznę. W sposób szczególny czczone są ofiary pochodzące z obszarów wiejskich.
Kęcka delegacja nie przypadkowo wybiera miejsce do upamiętnienia bohaterów. Kazimierza Jędrzejewskiego aresztowano 12 października 1943 roku właśnie w Malcu.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest 12 lipca i poświęcony mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak obecnie wygląda obwodnica Oświęcimia do drogi ekspresowej S1. Zdjęcia i film
- Wielki sukces Speed Club Brzeszcze podczas mistrzostw świata w Czechach
- Na Święcie Karpia dobrze się bawili, ale też i pomagali. WIDEO
- 100 lat OSP w Gorzowie, w gminie Chełmek. Historia (nie)zwykłych ludzi. WIDEO
- Wierzą, że marzenia spełniają się, jeśli tylko czegoś bardzo się pragnie