https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce otwiera się fabryka wodoru. Region przygotowuje się do transformacji energetycznej

JK
350 milionów euro, czyli ok. 1,5 miliarda złotych może trafić do województwa w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Mamy zapewnienia polskiego rządu, że Małopolska znajdzie się wśród beneficjentów. Ale warunkiem niezbędnym do tego jest stworzenie regionalnego planu transformacji - mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów

- Dzisiaj Rafineria Trzebinia, a szerzej Orlen Południe S.A., stoi przed wyzwaniem zmiany swojego brandu na zielony - na wejście w nowoczesne biotechnologie. Chcę podkreślić, że dzisiaj jako pierwsi w Polsce otwieramy fabrykę wodoru w Trzebini - powiedział Tomasz Sanecki, Członek Zarządu Orlen Południe S.A.

„Premier”  – najnowsze dzieło polskiej myśli inżynierskiej

Pierwszy polski samochód wodorowy. Na taki projekt przemysł ...

W piątek 8 stycznia 2021 podczas konferencji prasowej Województwo Małopolskie i Orlen Południe S.A. podpisały porozumienie, którego celem jest przygotowanie projektów pilotażowych mogących ubiegać się o dofinansowanie ze Środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz wsparcie merytoryczne przy realizacji projektu "Life ekoMałopolska - Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii".

Sprawiedliwa transformacja ma doprowadzić do zmiany rodzaju gospodarki z wysokoemisyjnej na zeroemisyjną przy uwzględnieniu potrzeb społeczeństwa - dotychczasowych form zatrudnienia i środowiska lokalnych społeczności. Jej założeniem jest stworzenie alternatywnych gałęzi gospodarki i zapewnienie miejsc pracy osobom, które je stracą w wyniku stopniowego zamykania przedsiębiorstw, takich jak kopalnie czy elektrownie.

Na przejście tego procesu "sprawiedliwie", czyli przy ograniczeniu negatywnych konsekwencji dla gospodarki i społeczeństwa, województwo małopolskie może otrzymać nawet 10 proc. środków przeznaczonych dla kraju. Aby tak się jednak stało, musi stworzyć tzw. regionalny plan transformacji energetycznej.

- Przede wszystkim musimy wskazać obecne dzisiaj uwarunkowania społeczne i ekonomiczne - podkreśla Tomasz Urynowicz. - Spodziewamy się kwestii związanych z decyzjami funkcjonowania lub niefunkcjonowania małopolskich kopalń. Musimy mieć pewność, w jakim kierunku pójdą najwięksi gracze przemysłu energochłonnego - stąd rozmowy z Tauronem, Orlenem, również z ArcelorMittal - mówi.

Wicemarszałek dodał, że we współpracy z Orlenem UMWM upatruje szansy do dobrego przygotowania się do procesu transformacji oraz że współpraca może przysłużyć się do pozyskania środków z puli Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Podpisane porozumienie zakłada współpracę do końca 2030 roku. Jej szczegóły, jak również zakres wspólnych projektów, zostaną wypracowane w tym roku.

Marcin Rej, Prezes Zarządu Orlen Południe S.A. podkreślił, że "czyste powietrze, czysta woda i nieskażona ziemia to priorytety, którymi się posługujemy, realizując linię biznesową". Już w ubiegłym roku PKN Orlen zapowiedział, że do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną. W listopadzie 2020 roku porozumienie związane z transformacja energetyczną Małopolski podpisał także Tauron.

- To również kwestie współpracy z samorządami - kontynuuje Tomasz Urynowicz. - Samorządy wskazują projekty, które z ich perspektywy dotyczyć będą rozwoju gospodarczego, rozumianego także jako parasol ochronny w przypadku ewentualnych zwolnień czy to w kopalniach, czy przedsiębiorstwach związanych z obsługą kopalń lub przemysłem energochłonnym. Musimy przewidzieć istotę współpracy z biznesem - czy dojdzie do przekształcania firm, czy powinniśmy pójść w kierunku pozyskiwania nowych inwestorów - wymienia Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i podkreśla, że w przyszłości najważniejszym elementem będą odnawialne źródła energii i dlatego już dzisiaj urząd przewiduje konieczność inwestycji gospodarczych i ułatwień dla tych działań, które będą z nimi związane.

- W transformacji energetycznej myślanej także w konsekwencji transformacji węglowej musimy wyważyć potrzebę innowacji, zmian społecznych i gospodarczych, z tą troską o istniejące dzisiaj uwarunkowania społeczne - podkreśla.

Jak zapowiedział Wicemarszałek, krok podsumowujący prace województwa przewidziany jest na koniec pierwszego kwartału tego roku.

Kolejnym krokiem jest wpisanie Małopolski do rządowego programu, a następnie zatwierdzenie go przez Komisję Europejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

=ui

Rząd też powinien zastanowić się nad strategia ogrzewania domów, czy węgiel połączony np z pompami ciepła, czy promować pellet który w dużym stopniu mogły by prokukowac lp, czy może gaz zwolniony z akcyzy

K
Kuche
8 stycznia, 14:32, Kuche:

Zachęcić miasta do zakupów wodorowych autobusów, dać z budżetu różnice w cenie w dotacji, wodór możemy nie tylko sami wyprodukować w ilości która zaspokoi cała ropę importowana, ale moglibyśmy nawet wyprodukować go tyle że byśmy go eksportowali, pora skończyć z obrzydliwie bogatymi szejkami i administracja rosyjska, którzy żyją z ropy. Zacznijmy my żyć z produkcji energonosnych paliw.

Elektryki i wodór, może trzeba wybrać a może pod oba rodzaje przygotowywać infrastrukturę, to już muszą zadecydować wybitni profesorów z uczelni.

K
Kuche

Zachęcić miasta do zakupów wodorowych autobusów, dać z budżetu różnice w cenie w dotacji, wodór możemy nie tylko sami wyprodukować w ilości która zaspokoi cała ropę importowana, ale moglibyśmy nawet wyprodukować go tyle że byśmy go eksportowali, pora skończyć z obrzydliwie bogatymi szejkami i administracja rosyjska, którzy żyją z ropy. Zacznijmy my żyć z produkcji energonosnych paliw.

j
jak_zwykle_bez_hejtu

Udanych lotów życze ! - Challenger tez byl na wodór !!

N
Nie bardzo rozumiem

A niby którędy ta Małopolska pojedzie, skoro w Krakowie Franek i i Gryga już połowę ulic osłupkowali, przerobili na ścieżki rowerowe i parkingi?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska