https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Niedzicy nie chcą XIV-wiecznej rodziny za patrona szkoły. Bo to Węgrzy i żyli z pracy chłopów pańszczyźnianych

Łukasz Bobek
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w Niedzicy Wojciech Matusik/Polskapress
XIV-wieczni założyciele wsi Niedzica i budowniczy zamku Dunajec nie będą patronami miejscowej szkoły. Rada gminy nie zgodziła się na to. Wcześniej dezaprobatę wyraziła część członków rady sołeckiej Niedzicy. Powodem jest m.in. fakt, że rodzina Berzewiczych – bo o niej mowa – wykorzystywała do pracy chłopków pańszczyźnianych.

Niedzicka szkoła podstawowa od kilku miesięcy szukała dla siebie patrona szkoły. W trakcie wewnętrznej procedury społeczności szkolna mogła zgłaszać kandydatury. Do ścisłych wyborów wybrane zostały cztery: św. Jana Pawła II, Polskich Noblistów, Rodziny Salamonów i właśnie rodzina Berzewiczych. W lutym 2023 roku w wyniku głosowania w szkole wygrała rodzina Berzewiczych – uzyskała największą ilość głosów. Żeby jednak formalnie stała się ona patronem szkoły, konieczna była uchwała rady gminy Łapsze Niżne. Uchwała jednak nie przeszła. Przeciwko było 9 radnych, 4 wstrzymało się od głosów, dwóch było za.

- Procedura wybory odbyła się w sposób rzetelny i demokratyczny, bez nacisków zewnętrznych. Głosujący podjęli samodzielną decyzję – mówi Magdalena Dwornicka, dyrektorka szkoły.

Dodaje, że kandydatury zgłaszała społeczność szkolna. Na rodzinę Berzewiczych wskazało 13 osób. W trakcie zaś procesu wyborczego uczniom przedstawione zostały wszystkie kandydatury – tak by mogli się zapoznać na kogo mogą głosować. Dyrektorka nie rozumie oporu rady sołeckiej wobec proponowanego patrona szkoły.

Przeciwny był m.in. Milan Pichniarczyk, radny gminny z Niedzicy. W trakcie sesji rady gminy stwierdził, że zarówno radni, jak i mieszkańcy wsi nie zostali powiadomieni o wyborach. Według radnego mieszkańcom przeszkadza fakt, że XIV-wieczni założyciele Niedzicy żyli z pracy pańszczyźnianej chłopów.

- Przepisy dotyczące nadawania patronów szkołom mówią, że wskazane jest, aby proponowani patroni byli Polakami, lub osobami szczególnie zasłużonymi dla polskiej kultury, historii i społeczeństwa. Wybrany patron to rodzina bogaczy, którzy na prawach lokacji założyli naszą wieś, czyli Niedzicę. Założyli ją na swojej ziemi, której byli właścicielami. Ale na nich pracowali późniejsi osadnicy, nasi praojcowie – mówił radny. - Wybudowali kościół pw. św. Bartłomieja, stać ich na to było, jak również na artystów, którzy wykonali obrazy. Na to wszystko pracowali chłopi pańszczyźniani. Czy ten okres ma być chlubą Niedzicy? Dziś, owszem to co po nich zostało, jest atrakcją naszej gminy. Ale to dzięki pracy pańszczyźnianej naszych przodków.

Radna Janina Schlegel z Niedzicy dodaje, że to była rodzina węgierska. Jej zdaniem patronem powinien być Polak.

Radny dodał ponadto, że duża część mieszkańców – z którymi jak twierdzi rozmawiał – nie umiała odpowiedzieć na pytanie kim była rodzina Berzewiczych. - Proponowany kandydat budzi kontrowersje i dzieli nasze społeczeństwo – skwitował radny.

Były jednak i głosy, że to od społeczności szkolnej powinien zależeć wybór patrona. Tak uważa Zdzisław Majerczak, przewodniczący rady gminy i mieszkaniec Niedzicy. - To przecież uczniowie, grono rodziców, jak i grono pedagogiczne – mówił.

Większość jednak radnych była przeciwko XIV-wiecznym założycielom Niedzicy. Tym samym szkoła nadal pozostanie bez patrona.

Rodzina Berzewiczych należała do zamożnych rodów węgierskich. Jan i Rykolf Berzeviczych w dokumentach z 1325 roku widnieją jako właściciele zamku Dunajec w Niedzicy. Byli to wnukowie komesa spiskiego Rudygera z Tyrolu, który za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 lokował Niedzicę. Zamek pozostawał w rękach Berzewiczych do 1470 roku. Następnie stał się własnością komesa spiskiego Emeryka Zapolyi, żupana spiskiego, dziadka Barbary - królowej polskiej, pierwszej żony Zygmunta Starego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Palluch
Jan Paweł 2.jak był kardynałem popisał się interdyktem to było w Nowej Białej.dzisiaj trochę niemodny..
P
Palluch
Laski był Polakiem .może on.
P
Palluch
Pochodzę z węgierskiej rodziny .która przybyła na te tereny jako osadnicy.ciezko będzie znaleźć polskiego patrona na terenie .który faktycznie nigdy przed 1920 do Polski nie należał.ale w Polsce już 100 lat.niech wybiorą mieszkańcy..
g
gniewko_syn_ryba
P.S. Spisz był też regionem, gdzie pańszczyzna utrzymała się najdłużej w Polsce, bo... aż do lat 30-ych XX wieku (!)...
R
Realista
13 kwietnia, 09:28, gniewko_syn_ryba:

W tamtych czasach pańszczyzna była takim samym standardem jak dziś praca na etat. Czy za 500-600 lat radni będą rugować z przestrzeni wszystkie pozostałości po np. braciach Koral, którzy tak samo bogacą się na pracy najemnej okolicznej ludności ?...

Pańszczyzna była, wbrew socjalistycznemu „nauczaniu”, korzystniejsza dla chłopów niż czynsz. Dlaczego? Bo chłop opłacał dzierżawę ziemi tym, czym ZAWSZE dysponował: własną pracą.

Czynsz zaś oznaczał, że wprawdzie nie trzeba odpracować tych paru dni w roku — ale trzeba płacić! I to niezależnie od tego, czy był nieurodzaj, czy np. chłopa spotkała jakaś choroba, czy może go okradziono itd. Czynsz trzeba było zapłacić — i już! Jeśli był nieurodzaj — chłop musiał sprzedać coś ze swego majątku.

Czynsz był też wygodniejszy dla właścicieli ziemskich; zamiast rozliczać co kto odpracował, zamiast chodzić koło tego wszystkiego — po prostu ściągało się forsę i można było większość czasu ot, „spędzać w Paryżu”, zamiast doglądać folwarku.

:D
„Radna Janina Schlegel z Niedzicy dodaje, że to była rodzina węgierska. Jej zdaniem patronem powinien być Polak.”

Tak stwierdziła radna o arcypolsko brzmiącym nazwisku…
g
gniewko_syn_ryba
W tamtych czasach pańszczyzna była takim samym standardem jak dziś praca na etat. Czy za 500-600 lat radni będą rugować z przestrzeni wszystkie pozostałości po np. braciach Koral, którzy tak samo bogacą się na pracy najemnej okolicznej ludności ?...
W
Witold
Idąc tropem rozumowania radnego należy zlikwidować nazwy wszystkich ulic i placów, w których występują nazwiska królów, szlachty, duchowieństwa, kardynałów, papieży itp. ponieważ oni wszyscy korzystali z pracy chłopów pańczyźnianych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska