W Nowym Sączu radni boją się koronawirusa bardziej niż w Łabowej? Nie będzie kontynuacji przerwanej sesji

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
16 marca obradowano w Łabowej. Sesja trwała 34 minuty i poświęcona była najpilniejszym sprawom budżetowym. Radni siedzieli w odległości między sobą i posiadali ochronne maseczki. BIP UG Łabowa
Nie pomogły zapewnienia prezydenta, że każdy z radnych będzie siedział w odległości 1,5 metra od siebie, a na sali będzie około 30 osób. Prezydium Rady Miasta nie zgodziło się na kontynuowanie sesji, o którą na 20 marca wnosił Ludomir Handzel. Zdaniem radnych klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz gromadzenie się w ratuszowej sali w trakcie trwania epidemii i ogłoszonej „narodowej kwarantanny” jest nieodpowiedzialne.

FLESZ - Prawidłowe mycie rąk chroni przed wirusami

Przypomnijmy: zaplanowana na 16 marca na godz. 17 sesja Rady Miasta Nowego Sącza nie doszła do skutku. Posiedzenie w ratuszu z obawy o zagrożenie epidemią koronawirusa odwołał wiceprzewodniczący Michał Kądziołka. Prezydent Ludomir Handzel poprosił o kontynuowanie sesji 20 marca, zapewniając, że w trakcie obrad każdy z radnych będzie siedział w odległości 1,5 metra od siebie a na sali będzie około 30 osób.

- Odbieramy to jako przejaw braku odpowiedzialności za życie i zdrowie mieszkańców Nowego Sącza w czasie ogłoszonego w Polsce zagrożenia epidemiologicznego. Prezydium Rady Miasta nie zamierza podejmować ryzyka z związanej z tym odpowiedzialności narażania sądeczan na niebezpieczeństwo zarażania się koronawirusem w trakcie publicznych spotkań, które zwłaszcza dla osób starszych mogą być tragiczne - zaznacza w odpowiedzi prezydentowi Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący RM Nowego Sącza i szef klubu PiS -Wybieram Nowy Sącz.

- Podkreślenia wymaga, że w przypadku wykrycia u kogokolwiek w przyszłości koronawirusa cały Urząd Miasta byłby objęty kwarantanną, co mogłoby doprowadzić do całkowitego paraliżu Urzędu Miasta. Sytuacje takie maja już miejsce w wielu instytucjach publicznych w Polsce – dodaje Kądziołka.

Po informacji, że sesja się nie odbędzie w sieci zawrzało. Radny Koalicji Nowosądeckiej Krzysztof Ziaja nazwał prezydium „wyrachowanymi faryzeuszami”.

Nowy Sącz nie jest odosobniony w Polsce, jeśli chodzi o odwoływanie sesji rady gmin z uwagi na epidemie koronawirusa (robi to większość samorządów), ale np. 16 marca obradowano w Łabowej. Sesja trwała 34 minuty i poświęcona była najpilniejszym sprawom budżetowym. Radni siedzieli w odległości między sobą i posiadali ochronne maseczki.

Życie w czasach koronawirusa. Relacje mieszkańców USA, Islan...

Jaki w Nowym Sączu temat jest niecierpiącym zwłoki? To zgoda na zbycie akcji spółki MKS Sandecja S.A. Do tematu wrócimy.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
anty lemur
21 marca, 09:14, lemur:

Obecnemu Prezydentowi przyszło w trudnych i dziwnych czasach ,,rządzić". );-

tak jak tobie limanowioku lemur się leczyć tylko że u ciebie będzie wynik negatywny tak więc lecz chociaż włosy. Widzę że przepustkę na weekend dostałeś.

G
Gość

a ja sie pytam gdzie jest slynna na całą Polskę karta Sądeczanina .co zaś do pana arka niby radcy prawnego .kto panu dał prawo dyskutować i rozporządzać zdrowiem innych ?a jak na tej sali okazalo by sie że ktoś ma wirusa ? I w takim razie dlaczego " RATUSZ " ograniczył przyjmowanie petentów skoro też nie ma 50 osób w pokoju ?

G
Gosc

Dziwny jest ten nowy sącz pod rządami tego wlodarza. Kabaret jaki został urządzony na sali obrad w dniu wczorajszym, to przednia zabawa dla oglądających SADECZAN.. Ale znając realia to tak będzie a my siedząc w domach chcemy takich występów, dla zabicia czasu. Fajny ten prezydent i radni z KN I KO.?.

l
lemur

Obecnemu Prezydentowi przyszło w trudnych i dziwnych czasach ,,rządzić". );-

11111
20 marca, 21:15, keisyr:

Handzel do roboty !!!

Wkładaj ubranie robocze I zabieraj się za wprawianie szyb na przystankach komunikacji miejskiej w Nowym Sączu !!!

Ja wiem Handzel że Ty należysz do warstwy plebsu i możesz mieszkać w brudzie i gnoju !!! Ale mieszkańcy miasta nie będą żyli w Twoim dziadostwie i gnoju. Zanim Handzel zostaniesz usunięty z Ratusza wszystkie przystanki mają być czyste z całymi szybami !!!

Przyszła Prezydent Nowego Sącza Pani Mularczyk nie będzie sprzątała Twojego brudu i gnoju !!!

śmierdzący menelu keisyr na co dzień żyjący i mieszkający w gnoju, a jako dezodorantu i płynu do płukania ust używający gnojowicy patrząc na ciebie menelu poproś starych by się nie rozmnażali. To dla dobra przyszłych pokoleń, a siebie przekaż naukowcom by opracowali cokolwiek co zabezpieczy społeczeństwo przed takimi pół mózgami.

a
arek
W sytuacji, gdy poprzednie posiedzenie zostało przerwane i wyznaczony został nowy termin (przy czym również naruszono Statut), Wiceprzewodniczący Rady nie posiada uprawnienia do odwoływania sesji poza posiedzeniem, chyba, że co innego wynikałoby z przepisów dotyczących wprowadzenia stanu zagrożenie epidemicznego lub innego oficjalnego komunikatu w tej sprawie (wojewody lub służb sanitarnych) w formie władczej.

Jednocześnie pragnę wskazać, iż podstawę do wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym przewidziano w § 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. 2020 r., poz. 433) Zgodnie z tym przepisem:

§ 8.

1. W okresie, o którym mowa w § 1, wykonywanie zadań przez urząd administracji publicznej lub jednostkę organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, może podlegać ograniczeniu polegającym na wykonywaniu:

1) wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom;

2) określonych zadań przez ten urząd lub jednostkę w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.

2. Decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń, o których mowa w ust. 1, podejmuje kierownik urzędu administracji publicznej lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, zawiadamiając o tych ograniczeniach, w drodze ogłoszenia, na stronie podmiotowej urzędu lub jednostki, a także przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie urzędu lub jednostki.

W Urzędzie Miasta Nowego Sącza nie podjęto żadnych działań – poza ograniczeniem przyjmowania interesantów - które uzasadniałyby odwołanie posiedzenia Rady ze względu na wprowadzone ograniczenia. Należy jednak zauważyć obecne w sferze publicznej apele o pozostanie w domu i zaniechanie gromadzeń, które być może wprowadziły Wiceprzewodniczącego w błąd. Nie zmienia to faktu, że brak jest – na dzień sporządzania niniejszej opinii - jakichkolwiek przepisów umożliwiających zaprzestanie działania organów gminy lub prowadzenia obrad za pomocą komunikatorów internetowych.

Na marginesie należy dodać, że w przepisie rozporządzenia Ministra Zdrowia ograniczenia co do jednorazowej obecności na danym terenie lub obiekcie znajdowało się nie więcej niż 50 osób dotyczy jedynie ograniczeń co do sprawowania kultu religijnego (§ 6 ust.1 pkt 3 rozporządzenia) oraz organizowania zgromadzeń w rozumieniu przepisów Prawa o zgromadzeniach (§ 9 ust. 2 rozp.).

Reasumując, Wiceprzewodniczący Rady Miasta nie miał kompetencji do odwołania posiedzenia Rady Miasta w dniu 16 marca 2020 r., a odwołanie nastąpiło z naruszeniem Statutu i przepisów wskazanych w niniejszej opinii.

Radca Prawny
k
keisyr

Handzel do roboty !!!

Wkładaj ubranie robocze I zabieraj się za wprawianie szyb na przystankach komunikacji miejskiej w Nowym Sączu !!!

Ja wiem Handzel że Ty należysz do warstwy plebsu i możesz mieszkać w brudzie i gnoju !!! Ale mieszkańcy miasta nie będą żyli w Twoim dziadostwie i gnoju. Zanim Handzel zostaniesz usunięty z Ratusza wszystkie przystanki mają być czyste z całymi szybami !!!

Przyszła Prezydent Nowego Sącza Pani Mularczyk nie będzie sprzątała Twojego brudu i gnoju !!!

G
Gosc

Ponieważ się stosuję do zaleceń i nie wychodzę z domu, trafiłem na kabaret w jeden z tv sadeckiej i się uśmiałem, jak nigdy. W roli głównej prezydent i radni KN, KO I NIE zrzeszeni. Podobały mi sie występy, były przednie i prze zabawne. Rozrywka przy kawie i ciasteczku własnej roboty. Aż szycie maseczek dla rodziny szło mi bardzo dobrze. Zachęcam do czestszych występów, to chociaż czas szybciej leci. Czekam na dalsze występy. Nie zawiedzcie nas

M
Mądry jak ziaja

Ziaja od którego lekarza pobierasz prochy bo pieprzysz jak twój ukochany handzel .

G
Gość

raczej handzel niech zajmie sie przeciwdzałaniem wirusowi i pomocy ludzom starszym w zakupach i tym na kwarantanie niż własnym egoistycznym pobudkom . bo teraz najważniejsze jest zdrowie społeczeńswa handzel jeżeli o tym nie wiesz to co jeszcze robisz w ratuszu ?

Dodaj ogłoszenie