FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Z początkiem grudnia ubiegłego roku przy placu Sikorskiego 6 otwarte zostało Muzeum Wyspiańskiego. Na trzech poziomach dawnego budynku Europeum prezentowanych jest obecnie 200 prac artysty. W głównej mierze są to dzieła plastyczne, ale w muzeum znalazły się także projekty i wyroby rzemiosła artystycznego, pamiątki osobiste, rękopisy i fotografie.
- To unikalny moment, żeby zobaczyć Wyspiańskiego w sposób kameralny, osobisty, intymny – mówił podczas otwarcia muzeum jego dyrektor Andrzej Szczerski. - Możemy zobaczyć z bliska, jak powstawały najsłynniejsze projekty, w jaki sposób artysta tworzył prace graficzne i projektowe. Zobaczymy tu też Wyspiańskiego - artystę wnętrza.
Z okazji urodzin artysty w dniach 14 -16 stycznia bilety do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego dostępne będą w promocyjnej cenie 5 zł. Tańsze bilety można kupić w kasie oddziału lub na stronie internetowej na trzy dni przed datą zwiedzania.
15 stycznia o godz. 18.00 na facebookowym profilu MNK o zmaganiach Wyspiańskiego z rodzinnym miastem początku XX wieku rozmawiać będą Monika Śliwińska, autorka nominowanej do Nagrody Nike książki „Panny z Wesela” o bohaterach dramatu Wyspiańskiego oraz dziennikarz Łukasz Wojtusik.
„Przekonani, że Wyspiański w wielu aspektach nadal inspiruje i wyznacza nowe tropy dla współczesności, a jego przenikliwy ogład świata może być doskonałą kliszą do patrzenia w przyszłość zaprosiliśmy do dyskusji pisarza Radka Raka, historyczkę literatury profesor Annę Czabanowską-Wróbel i filozofa Piotra Augustyniaka. Tego wieczoru wystąpi również perkusistka Żaneta Seweryn, która tym razem zagra na cymbałach” – zachęcają muzealnicy z Muzeum Krakowa. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 18.00 w Rydlówce (wstęp wolny, maksymalna liczba uczestników – 15, obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: [email protected], tel. 12 426 50 60).
Jak co roku, w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się gala finałowa stypendium Wyspiańskiego. Tego dnia dowiemy się, kto z finalistów otrzyma 12 000 złotych nagrody głównej.
Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego zostało powołane po to, by wspierać zdolnych i nonkonformistycznie myślących młodych ludzi.
Stypendium skierowane jest do osób w wieku 18-26 lat, aktywnych zarówno w swojej szkole czy na uczelni, ale także w przestrzeni społecznej. „Do osób, które poruszają swoje środowisko społeczne i otoczenie, zarażają do swoich pasji innych. Do pasjonatów nauk ścisłych, a także do humanistów, młodych adeptów przedsiębiorczości i nowych technologii. Do wszystkich, którzy idą pod prąd. Którzy mierzą wyżej…” – czytamy założenia stypendium. To właściwie jedyne kryterium, stypendium nie ma zakresu tematycznego. Ważne, by działania podejmowane przez kandydata miały na celu aktywizowanie i zrzeszanie innych na rzecz wspólnego dobra.
- Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał wyboru
- Te znaki zodiaku wzbogacą się w 2022 roku
- Podwyżki opłat i cen w 2022 r. Nie tylko prąd i gaz. Co zdrożeje i o ile?
- Sylwestrowa zabawa w klubie Energy 2000 w Przytkowicach
- Nowy rok przynosi duże podwyżki w aptekach. Więcej zapłacimy za 500 lekarstw [LISTA]
- Ruszyła rozbiórka wiaduktu w centrum miasta. Wielkie zmiany w organizacji ruchu!