Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
- Głównym problemem będą nadal poduchy nawianego śniegu, źle związanego z podłożem. Miejsca bezpieczne (wywiane) blisko sąsiadują z miejscami niebezpiecznymi (nawianymi). Prognozowane opady śniegu z wiatrem utrudnią rozpoznanie tych niebezpiecznych miejsc. Silny wiatr będzie zwiększał zagrożenie lawinowe - ostrzega TOPR.
- Wyżej położone szlaki są w większości nieprzetarte, co może znacznie utrudnić orientację w terenie. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - dodaje Tatrzański Park Narodowy.
Dojście do Doliny Pięciu Stawów odbywa się już wariantem zimowym - czyli obejście za Kopą wyznakowane tyczkami. Na szlakach dolinnych również zalega świeży śnieg. Niezbędne mogą okazać się raczki i kijki, ponieważ miejscami jest ślisko.
- Tatrzańskie stawy zamarzły, lecz warstwa lodu jest jeszcze cienka - apelujemy, aby na nią nie wchodzić - dodaje TPN.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
