Chodzi o budynek zlokalizowany w samym centrum Zakopanego – przy ulicy Orkana, Placu Niepodległości, kilkadziesiąt metrów od Krupówek. Zaraz obok znajduje się kino Sokół. Strażnica stoi pusta już 18 lat. Do 2004 roku mieściła się tam komenda Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy chcieli rozbudować tą nieruchomość, zrobić ośrodek treningowo-rekreacyjny dla strażaków z całej Polski. Zrobili koncepcję, projekt, zaczęli poszukiwać środków unijnych. Szybko okazało się, że na kasę nie mają co liczyć. Bo nieruchomość, w którą chcieli inwestować, nie należy do nich. Wystarali się więc o działkę i wybudowali nową komendę przy ul. Małaszyńskiego, gdzie w 2004 roku się przenieśli się.
Budynek przy Orkana był własnością w 2/3 Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i skarbu państwa. Ten ostatni w 2013 roku zdecydował się przekazać nieruchomość aktem darowizny miastu Zakopane. Wówczas rządził pod Giewontem Janusz Majcher. On, jak i Biuro Promocji Zakopanego (już nie istnieje) podpisali z Sokołem porozumienie o wspólnej inwestycji na terenie dawnej strażnicy. Miał powstać ośrodek kulturalno-sportowy. Majcher wybory przegrał, sprawa wspólnej inwestycji upadała.
Sokół jednak nie składa broni. - Chcemy tam stworzyć Narodowe Centrum Sokolstwa. Zarząd główny Związku Towarzystw Gimnastycznych w Polsce podjął decyzję o zbudowanie takiego miejsca. Myśmy zadeklarowali, że jako gniazdo posiadające największy majątek, udostępnimy nasze nieruchomości – mówi Stanisław Marduła.
Na Orkana ma powstać centrum rekreacyjno-sportowe, szkoleniowe, wypoczynkowe – dedykowane wszystkim gniazdom Sokoła w Polsce i za granicą. Aktywność nowej sokolni prowadzona będzie na ponad 6 000 metrów kwadratowych.
- Nowy obiekt nawiązywać będzie do historycznej działalności przedwojennych sokolni mających za zadanie animować lokalną społeczność w obszarze kultury i sportu, zlokalizowanych w wielu polskich miastach i wsiach. Historyczne sokolnie często działały jako jedyne miejsca aktywności mieszkańców w swoich regionach. Inwestycja pozwoli na utworzenie przestrzeni posiadającej infrastrukturę kulturalną i sportowo-rekreacyjną. W dwóch budynkach zlokalizowana zostanie baza noclegowa, przestrzeń deskorolkowa, kulturalna, warsztatowa, strzelnica, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, sala szkoleniowa, pomieszczenia administracyjne i dwie sale kulturalnokinowe na ponad 450 miejsc – informuje zakopiańskie TG „Sokół”.
- Miasto wydzierżawiło nam na 10 lat swoją część. Pierwsze jednak inwestycje będziemy robić na swojej części – mówi Stanisław Marduła.
Cała inwestycje z pewnością pochłonie kilka milionów złotych – szacuje się, że ok. 2-3 mln zł. TG chce pozyskać fundusze z dotacji zewnętrznych.
- Mamy już poskładane wnioski, kolejne zamierzamy składać. A jak się nie uda pozyskać środków, będziemy to robić we własnym zakresie, metodą gospodarczą, ze środków jakie zarabiamy na wynajmie pomieszczeń. Nie możemy dopuścić do tego, by ten budynek niszczał – mówi Marduła.
Już rozpoczęły się pierwsze prace w piwnicach dawnej komendy straży pożarnej. Pod budynkiem administracji dawnej komendy powstaje strzelnica sportowa. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powinna ona być gotowa za kilka miesięcy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
