Co Polacy uważają o imigrantach?

- Festiwal „Wawel jest Wasz” odbył się w zeszłym roku po raz pierwszy. Z jakim przyjęciem spotkała się ta niekonwencjonalna inicjatywa?
- Jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało nam się osiągnąć w zeszłym roku. Zespół Zamku Królewskiego na Wawelu zaskoczył odbiorców i pokazał, że tożsama z Wawelem sztuka dawna może inspirować do zupełnie nieoczywistych działań. Odkrywamy ikoniczne muzeum na nowo, patrząc na bezcenne zbiory w zupełnie inny sposób. W czasie niespełna trzech dni Wawel staje się centrum kulturalnym Krakowa, dając odbiorcom wiele nowych możliwości. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować zainicjowane w zeszłym roku wydarzenia. Będą one towarzyszyć również największej w tym roku wystawie czasowej w zamku.
- No właśnie: w tym roku inspiracją dla festiwalu ma być wystawa „Obraz Złotego Wieku”, która zostanie otwarta 15 września. Jak ma się ona do programu imprezy?
- Wiek XVI i XVII, czyli okres panowania dynastii Jagiellonów, był wyjątkowym czasem w historii Rzeczpospolitej i Europy. Dynamicznie rozwija się nauka, mamy do czynienia z imponującym rozkwitem kulturowym i artystycznym. To także czas wielkich odkryć geograficznych i rozwój astronomii (a historycznie – astrologii). Będziemy konfrontować dokonania dawnych czasów ze współczesnymi odkryciami naukowymi i sprawdzać jak to, co zostało zainicjowane w XVI i XVII wieku wpłynęło na doświadczaną dziś współczesność.
- Festiwalowi towarzyszy hasło „Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych”. Co się pod nim kryje?
- Uczestnicy wezmą na przykład udział w interesujących panelach prowadzonych przez uznanych i popularnych ekspertów: profesorowie różnych uczelni, specjaliści w bardzo wąskich dziedzinach wiedzy. Przede nami choćby wielki panel wiedzy o kosmosie. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu stanie planetarium, gdzie podnosząc wzrok ku górze spojrzymy we współczesne, ale też i historyczne niebo. Przygotowaliśmy również panele biologiczne. Temat natury fascynował bowiem człowieka XVI wieku. Dowiemy się m.in. z czego czerpano wiedzę na temat zwierząt w przeszłości, a zwiedzając wystawę „Obraz Złotego Wieku”, zobaczymy zielniki oraz ryciny z przedstawieniami zwierząt lub ich ówczesnych wyobrażeń. Uchwycimy porównanie z obecnym stanem wiedzy.
- Jeśli chodzi o naukę, to dziś wszyscy żyjemy tematem Sztucznej Inteligencji. Udało się też skojarzyć go z Jagiellonami?
- Tak. Sprawdzimy czy Sztuczna Inteligencja może zmienić Wawel. W czasach Jagiellonów to druk zrewolucjonizował naukę – sposób postrzegania świata, opisywania go i przekazywania wiedzy dalej. Współczesnym odpowiednikiem druku jest dziś Sztuczna Inteligencja. Zapraszamy wszystkich na panele poświęcone tej tematyce, ale również na warsztaty. Sprawdzimy doświadczalnie, czym jest Sztuczna Inteligencja i czy można ją wykorzystać w codziennej pracy.
- W zeszłym roku ważnym elementem festiwalu było kino. Jak będzie tym razem?
- Kino jest już na stałe w festiwalowym programie. W tym roku będzie dotyczyło dwóch tematów: dynastii Jagiellonów oraz twórczości Zbigniewa Beksińskiego - z okazji prezentacji jego rzeźb w Ogrodach Królewskich. Filmy, które pokażemy, odwołują się do tych dwóch wystaw. Będzie więc „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” oraz „Ostatnia rodzina” z udziałem reżysera – Jana P. Matuszyńskiego. Pokażemy też eksperymentalny film „Photon” Normana Leto, który po projekcji zabierze nas do świata nauki, którego dotknął w niezwykły wręcz sposób za sprawą języka kina.
- Z muzycznych atrakcji wyjątkowo dobrze sprawdził się koncert muzyki ambient. Nie zabraknie jej również i podczas najbliższej edycji?
- Nie może jej zabraknąć. Mamy bowiem świadomość, jak ważna była muzyka na wawelskim dworze. Dlatego nieodłącznym elementem festiwalu Wawel jest Wasz są koncerty i warsztaty muzyczne. W piątkowy wieczór można będzie uczestniczyć w nocy z ambientem: Można się więc będzie wsłuchać w dźwięki kojącej muzyki przy zachodzącym słońcu nad Wisłą. W sobotę odbędzie się natomiast interpretacja balu dworskiego w postaci silent disco towarzyszeniem aż trzech didżejów. Biorąc udział w muzycznych warsztatach spotkamy natomiast najlepszych specjalistów. W tym roku, pod okiem Moniki Brodki, dowiemy się, jak pisać, nagrywać i produkować muzykę. Wykorzystamy do tego dźwięki zarejestrowane na Wawelu. Zapewniam, że tych nieoczywistych połączeń między przeszłością, a współczesnością będzie znacznie więcej.
- W zeszłym roku sporo emocji budziła rampa dla deskorolkarzy. Co tym razem będzie jej odpowiednikiem?
- Nawiążemy do wawelskich krużganków i architektonicznej rewolucji. Na dziedzińcu zewnętrznym stanie 6-metrowa ścianka wspinaczkowa. Każdy będzie mógł spróbować na niej swoich sił pod okiem profesjonalnych instruktorów - i niemalże z lotu ptaka spojrzeć na zamkowy dziedziniec. W końcu, jak mówią Anglicy, „sky is the limit”, czyli wszystko jest możliwe. Zwłaszcza podczas festiwalu Wawel jest Wasz.
- Najważniejszą nowością tegorocznego festiwalu będą warsztaty perfumiarskie, których celem jest stworzenie zapachu Wawelu.
- Moim marzeniem ostatnich kilku lat było stworzenie królewskich perfum z wawelskiej rezydencji. Każdy oczywiście może wyobraża sobie ten zapach inaczej. Dzięki wytwórni perfum Emo 61, uczestnicy skomponują własny zapachu Wawelu. Warsztaty rozpoczniemy od przyswojenia wiedzy teoretycznej o technikach tworzenia perfum, a następnie odbędziemy spacer po Zamku, by finalnie spotkać się w laboratorium naukowym tworząc perfumy pachnące Wawelem. Ten niezwykle sensualny warsztat pozwoli nam zabrać królewski zapach w fiolce do domu.
- Nie zapominacie też o potrzebujących.
- Mamy świadomość jak ważne jest wsparcie innych. Na dziedzińcu zewnętrznym stanie namiot DKMS-u, czyli fundacji zajmującej się wsparciem osób chorych na białaczkę. Chcemy zachęcić naszych Gości, by zostali dawcami szpiku kostnego. Procedura zgłoszenia jest bezbolesna: wystarczy zrobić wymaz z policzka.
- Wawel jest Wasz będzie stałym punktem wakacyjnego sezonu w wawelskim muzeum?
- Z pewnością nie przestaniemy zaskakiwać. Każda nowa wystawa to ogromne przedsięwzięcie – artystyczne, ale przede wszystkim naukowe: kwerendy w wielu muzeach na całym świecie, ale też budowanie programów edukacyjnych i interpretacyjnych, sprawiających, że projekty wystawiennicze stają się czytelniejsze i bliższe zwiedzającym. Opowiadamy historie, sprawiamy, że sztuka i kultura stają się niezapomnianym doświadczeniem. To się nigdy nie zmieni. Mam nadzieję, że dzięki wytężonej pracy całego Zespołu, odwiedzający Wawel, będą nań wracać jeszcze częściej.
Bezpłatne wejściówki i bilety do nabycia na stronie: https://wawel.krakow.pl/cykl/wawel-jest-wasz
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów