FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów
- Projekt wirtualnych spacerów jest kontynuacją działań Zamku Królewskiego na Wawelu realizowanych od początku 2020 roku, którym towarzyszy pragnienie dotarcia do szerokiej grupy odbiorców za pomocą nowoczesnych środków komunikacji. Prezentujemy nasze zbiory w atrakcyjny sposób, ale przede wszystkim chcemy budować silną więź ze zwiedzającym, budząc emocje i przybliżając sztukę przez doświadczenie – dziś w świecie wirtualnym, ale po ustaniu pandemii także w rzeczywistości - bezpośrednio na Zamku - mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Namioty tureckie
We wrześniu 2020 roku, po trzydziestu latach na Wawelu ponownie została udostępniona dla zwiedzających unikatowa kolekcja XVII-wiecznych namiotów tureckich, zwanych ruchomymi pałacami Orientu, w tym wielki namiot niebieski należący do trofeów króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia. Ekspozycji namiotów turecki towarzyszy wystawa kolekcji militariów, w tym pokaźny zbiór sztandarów, w tym zdobyte pod Wiedniem chorągwie, i paradny rząd koński, a także przedmiotów rzemiosła artystycznego: modlitewników, dywanów oraz barwna ceramika. Choć wawelskie zbiory sztuki wschodniej nie należą do historycznego wyposażenia królewskiej rezydencji, pokazują jednak, jak istotną rolę odegrały orientalia w kulturze dawnej Rzeczypospolitej.
Tajemnice skarbca
W gotyckich pomieszczeniach skarbca, najpierw w piwnicy, a od XVI wieku – na parterze przechowywano insygnia, klejnoty koronne i inne cenne pamiątki i osobliwości. Tylko przy szczególnie uroczystych okazjach wyjmowano je na widok publiczny. Choć kolejni monarchowie gromadzili różne kosztowne przedmioty w swych zamkowych apartamentach, to jednak w Skarbcu Koronnym chroniono te najcenniejsze, stanowiące własność Korony, a później Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W skrzyniach i na stołach przechowywano tu oznaki królewskiej władzy: korony, berła, jabłka, miecz, księgę Ewangelii, na którą przysięgano w czasie koronacji, a także srebrną tacę służącą w tym obrzędzie.
- Podczas spaceru odsłonimy przed zwiedzającymi m.in. historię haftowanego srebrem i złotem płaszcz ofiarowanego w 1676 roku królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, wykonanego z czarnego aksamitu z wyhaftowanym motywem ognistych języków, paradnej kolczugi z mosiężnych kółek, ozdobionej licznymi ornamentami z lapis lazuli, wykonanej zapewne w Siedmiogrodzie w pierwszej połowie wieku XVII. Według tradycji po królu Władysławie IV - zapowiadają wawelscy muzealnicy.
Świątynia św. Gereona
Latem minionego roku, po raz pierwszy w historii Zamku Królewskiego na Wawelu udostępniona została dla zwiedzających przestrzeń rezerwatu archeologicznego, który stanowi relikt romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki. Według najnowszych koncepcji romańska świątynia powstała w drugiej połowie XI wieku i funkcjonowała jako okazała kaplica pałacowa, natomiast fundację gotyckiej kaplicy łączy się z inicjatywą króla Kazimierza Wielkiego. Według legendy, to w tym miejscu znajduje się czakram. To trzecia z wirtualnych tras zwiedzania udostępniona przez Zamek Królewski na Wawelu.
Wirtualne spacery, które przygotował Zamek Królewski na Wawelu będą dostępne w języku polskim i angielskim. Premiera na stronie wawel.krakow.pl odbędzie się w następujących dniach: 9 i 10 stycznia o godz. 10.00, 11 stycznia o godz. 18.00.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
