Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wawel na wyciągnięcie ręki. Wirtualne zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tym razem nie trzeba stać w kolejce - zwiedzanie wawelskich zbiorów na własnej kanapie pozwoli też na dłuższe zatrzymanie się przy wybranych eksponatach
Tym razem nie trzeba stać w kolejce - zwiedzanie wawelskich zbiorów na własnej kanapie pozwoli też na dłuższe zatrzymanie się przy wybranych eksponatach Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Namioty tureckie, Skarbiec i Bazylika św. Gereona to nowe trasy wirtualnego zwiedzania Wawelu. - Dziś w świecie wirtualnym, ale po ustaniu pandemii także w rzeczywistości - bezpośrednio na Zamku - mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów

- Projekt wirtualnych spacerów jest konty­nuacją działań Zamku Królewskiego na Wawelu realizowanych od początku 2020 roku, którym towarzyszy pragnienie dotarcia do szerokiej grupy odbiorców za pomocą nowoczesnych środków komunikacji. Pre­zentujemy nasze zbiory w atrakcyjny sposób, ale przede wszystkim chcemy budować silną więź ze zwiedzającym, budząc emocje i przybliżając sztukę przez doświadczenie – dziś w świecie wirtualnym, ale po ustaniu pandemii także w rzeczywistości - bezpośrednio na Zamku - mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Namioty tureckie

We wrześniu 2020 roku, po trzydziestu latach na Wawelu ponownie została udostępniona dla zwiedzających unikatowa kolekcja XVII-wiecznych namiotów tureckich, zwanych ruchomymi pałacami Orientu, w tym wielki namiot niebieski należący do trofeów króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia. Ekspozycji namiotów turecki towarzyszy wystawa kolekcji militariów, w tym pokaźny zbiór sztandarów, w tym zdobyte pod Wiedniem chorągwie, i paradny rząd koński, a także przedmiotów rzemiosła artystycznego: modlitewników, dywanów oraz barwna ceramika. Choć wawelskie zbiory sztuki wschodniej nie należą do historycznego wyposażenia królewskiej rezydencji, pokazują jednak, jak istotną rolę odegrały orientalia w kulturze dawnej Rzeczypospolitej.

Tajemnice skarbca

W gotyckich pomieszczeniach skarbca, najpierw w piwnicy, a od XVI wieku – na parterze przechowywano insygnia, klejnoty koronne i inne cenne pamiątki i osobliwości. Tylko przy szczególnie uroczystych okazjach wyjmowano je na widok publiczny. Choć kolejni monarchowie gromadzili różne kosztowne przedmioty w swych zamkowych apartamentach, to jednak w Skarbcu Koronnym chroniono te najcenniejsze, stanowiące własność Korony, a później Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W skrzyniach i na stołach przechowywano tu oznaki królewskiej władzy: korony, berła, jabłka, miecz, księgę Ewangelii, na którą przysięgano w czasie koronacji, a także srebrną tacę służącą w tym obrzędzie.

- Podczas spaceru odsłonimy przed zwiedzającymi m.in. historię haftowanego srebrem i złotem płaszcz ofiarowanego w 1676 roku królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, wykonanego z czarnego aksamitu z wyhaftowanym motywem ognistych języków, paradnej kolczugi z mosiężnych kółek, ozdobionej licznymi ornamentami z lapis lazuli, wykonanej zapewne w Siedmiogrodzie w pierwszej połowie wieku XVII. Według tradycji po królu Władysławie IV - zapowiadają wawelscy muzealnicy.

Świątynia św. Gereona

Latem minionego roku, po raz pierwszy w historii Zamku Królewskiego na Wawelu udostępniona została dla zwiedzających przestrzeń rezerwatu archeologicznego, który stanowi relikt romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki. Według najnowszych koncepcji romańska świątynia powstała w drugiej połowie XI wieku i funkcjonowała jako okazała kaplica pałacowa, natomiast fundację gotyckiej kaplicy łączy się z inicjatywą króla Kazimierza Wielkiego. Według legendy, to w tym miejscu znajduje się czakram. To trzecia z wirtualnych tras zwiedzania udostępniona przez Zamek Królewski na Wawelu.

Wirtualne spacery, które przygotował Zamek Królewski na Wawelu będą dostępne w języku polskim i angielskim. Premiera na stronie wawel.krakow.pl odbędzie się w następujących dniach: 9 i 10 stycznia o godz. 10.00, 11 stycznia o godz. 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska