FLESZ - Rosja na marginesie świata sportu. Czy presja sportowa ma sens?

Millennium Docs Against Gravity to warszawski festiwal filmów dokumentalnych, którego wybrane filmy od lat trafiają do kilku kin w Polsce, również do Kina Pod Baranami. Prezentowane w tym roku filmy skupiają się m.in. na rozmaitych obliczach współczesności.
O technologicznych przemianach życia społecznego opowiada pionierski dokument "Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości" Joe Huntinga, zrealizowany wyłącznie na VRChacie - internetowej platformie, na której każdy może być tym, kim zapragnie. Można się tam wygłupiać i uciekać od odpowiedzialności, albo pozorować i przeżywać własną śmierć. To również miejsce rozwoju, miłości i nauki.
"Dom z drzazg" Simona Lerenga Wilmonta poraża swoją aktualnością. Miejscem akcji dokumentu jest tymczasowy domu dziecka, położony w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zimnym i nieprzyjaznym schronieniem, w rzeczywistości jest ciepłą, opiekuńczą przystanią.
W filmie "Krowa" uznana angielska reżyserka Andrea Arnold pokazuje życie tytułowej krowy Lumy. Pozbawiony komentarza, czysto obserwacyjny dokument, pokazuje życie zwierzęcia w zmechanizowanym przemyśle mlecznym, który sprowadza je do rangi eksploatowanego przez człowieka przedmiotu.
Do refleksji nad relacją człowieka z naturą prowokuje również "Rzeka" Jennifer Peedom - imponujący obrazem i dźwiękiem hołd złożony przez reżyserkę rzekom zasilającym naszą planetę. Niezwykłe zdjęcia uzupełnia poetycki scenariusz Roberta Macfarlane’a, czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej.
Na ekranie Kina Pod Baranami pojawią się również dokumentalne portrety niezwykłych osób. W filmie "McCurry. W pogoni za kolorem", reżyser Denis Delestrac przedstawia burzliwe kulisy życia i kariery fotografa Steve'a McCurry'ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku, pamiętanego również za sprawą ikonicznego zdjęcia zielonookiej, afgańskiej dziewczyny.
"Podwodne życie Jacquesa Cousteau" Liz Garbus to dokumentalny portret podwodnego naukowca, innowatora, odkrywcy i pisarza słynnego z eksplorowania morza oraz filmowania swojej pasji. Reżyserka do odmalowania postaci słynnego Francuza, wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne.
Karnet na cały cykl kosztuje 72 zł, natomiast bilety na poszczególne filmy - 23 i 18 zł.
- Odkryte baseny w Krakowie to... prehistoria. Pamiętacie Cracovię, Wisłę i Polfę?
- Złote lata 90. Tak wyglądał Kraków niemal 30 lat temu!
- Gdzie wybrać się w niedzielę? Pomysł na jednodniową wycieczkę
- 15 lat temu wielka galeria zmieniła centrum Krakowa. Jak miasto wyglądało bez niej?
- Oto najnowsze hity z kartkówek szkolnych (FOTO)
- Romantyczne miejsca na randkę w Krakowie