"Brama w Gorce" to przyrodniczo-edukacyjny park, jaki powstaje w gorczańskich lasach między Nowym Targiem, a Waksmundem. Ma przybliżać przyrodę, krajobraz, tradycję i historię Gorców. Powstaje w lasach, wzdłuż doliny potoku Kowaniec.
- W ramach inwestycji otwieramy ekspozycję na ścieżce edukacyjnej na trzech poziomach. Pierwszy poziom to 40-metrowy tunel, drugi – to ścieżka na poziomie gruntu, a trzeci to ścieżka na poziomie koron drzew – opisuje Marcin Kolasa.
Galeria widokowa ma być najdłuższa w Polsce, na trasie której znajdą się dwie wieże widokowe o wysokości 35 i 17 metrów. W sumie długość ścieżki edukacyjnej to 1300 metrów. W ramach tej inwestycji zbudowany został także pawilon przyrodniczo-edukacyjny, sala kinowa dla 50 osób, sala warsztatowa dla grup szkolnych, bacówka na zewnątrz, przyrodniczy plac zabaw, na którym będzie 10 dębowych figur przedstawiających gorczańskie zwierzęta. W centrum mają być organizowane zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci i młodzież pozna przyrodę tej części Małopolski.
Na początku tygodnia w centrum pojawiła się straż pożarna. Strażacy przyjechali ciężkimi wozami bojowymi. Był to oficjalny odbiór inwestycji pod kątem zabezpieczenia przeciwpożarowego. Centrum uzyskało także odbiór Sanepidu i ten najważniejszy - pozwolenie na użytkowanie z Powiatowego Inspektoratu nadzoru Budowlanego.
Pierwsi zwiedzający będą mogli wejść do centrum w najbliższą niedzielę 30 kwietnia. "Brama w Gorce" będzie otwarta od godz. 10 do 18. Do nowego centrum będzie można się dostać od strony Długiej Polany na terenie Nowego Targu, jak również od strony wsi Waksmund.
Oto najdziwniejsze zachowania turystów w Tatrach. Nie do wia...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]