Na Podhalu trwa radosne świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa poprzez śpiew najpiękniejszych polskich kolęd, góralskich pastorałek oraz najnowszych współczesnych kompozycji. Festiwal wystartował w Wigilię Bożego Narodzenia i potrwa do Święta Matki Bożej Gromnicznej, czyli do 2 lutego.
W nadchodzący weekend pod Giewontem usłyszymy kolędy w wykonaniu rodzimych artystów. Pierwszy koncert już 20 stycznia w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. To tu zaśpiewa Sławek Uniatowski. To artysta, który w wieku 5 lat rozpoczął samodzielną naukę gry na instrumentach klawiszowych, a gdy miał 13 lat zaczął komponować własne piosenki. W IV edycji programu "Idol" zajął 2 miejsce. Wraz z Marylą Rodowicz nagrał utwór "Będzie to co musi być". Natomiast na Festiwalu Piosenki w Opolu poświęconemu Markowi Grechucie otworzył koncert utworem "Tango Anawa”. Na płycie poświęconej pamięci Grzegorza Ciechowskiego - “Spotkanie z Legendą” - wykonał utwór “Tak, Tak, to ja”.
Natomiast w sobotni wieczór 21 stycznia w Sanktuarium Św. Antoniego na Bystrem kolędować będzie Megitza. To wokalistka, kontrabasistka, góralka urodzona w Zakopanem. Przez jedenaście lat mieszkała w USA i to właśnie tam, w Chicago w 2008 roku, rozpoczęła się jej kariera muzyczna. Finalista "Must be the Music", zdobywczyni „złotego guzika” w Mam Talent. Megitza w swojej muzyce umiejętnie łączy polski folklor z muzyką świata. Twórczość Megitzy jest pomostem łączącym pokolenia i gusty muzyczne.
Ostanie wydarzenie muzyczne tego weekendu odbędzie się w Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem. Tu w niedzielne przedpołudnie zaśpiewa Ania Byrcyn. Ta 23-latka jest zwyciężczynią 58. KFPP w Opolu, finalistką 11. edycji muzycznego show "The Voice Of Poland" oraz uczestniczką Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2022.
Urodziła się w Toronto w Kanadzie, ale pochodzi z tradycyjnej rodziny góralskiej z Zakopanego. W wieku czterech lat wraz z całą rodziną wróciła do Polski. Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Artystyczną im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem na instrumencie skrzypce. Dalsze kształcenie muzyczne kontynuowała w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie. W liceum otworzyła się na śpiew i finalnie ukierunkowała na jazz. Wtedy też stwierdziła, że chce przygotować się do egzaminu wstępnego w Katowicach na kierunek Jazz i Muzyka Estradowa w specjalności wokalistyka estradowa. Udało się jej dostać na wymarzoną Akademię Muzyczną i tam kształci swój wokal do dziś. Obecnie jest na pierwszym roku studiów magisterskich w klasie Mietka Szcześniaka i intensywnie pracuje nad swoją debiutancką płytą.
Artystka podczas koncertu w „Księżówce” wystąpi z Klaudią Wachtarczyk, Janem Mitorajem, Olkiem Gonsiorem oraz z Bartkiem Marszałkiem.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
