Wybuch wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku spowodował niespodziewany i nagły napływ uchodźców do naszego kraju. Narodowy Bank Polski postanowił sprawdzić, czy przebywający u nas imigranci chcą tutaj zostać, a może zamierzają wrócić do swojej ojczyzny.
W tym celu w kwietniu i maju br. NBP przeprowadził ankietę wśród obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski jako uchodźcy po wybuchu wojny. W czasie, kiedy zbierane były odpowiedzi, w naszym kraju przebywało około 1,5 mln Ukraińców, którzy znaleźli tutaj bezpieczne schronienie.
Z badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynika, że dwie trzecie imigrantów jest w Polsce tymczasowo, czyli poniżej roku. Pozostaniem w naszym kraju na stałe najbardziej zainteresowani są mężczyźni, jak również ludzie młodzi.
O powrocie na Ukrainę znacznie częściej myślą kobiety, zwłaszcza samotne z dziećmi. W przypadku szybkiego zakończenia wojny część osób, która rozważała dłuższy pobyt w Polsce, najprawdopodobniej zrewidowałaby swoje plany i wróciłaby do kraju znacznie szybciej.
Ciekawe są deklaracje uchodźców, dotyczące chęci pozostania na stałe w konkretnych miastach. Okazuje się, że najwięcej badanych Ukraińców, bo aż 26 proc., zamierza pozostać w Katowicach. Na podium plasują się jeszcze Bydgoszcz (25 proc.) oraz Białystok (21 proc.).

Interesująco przedstawiają się wyniki jak chodzi o największe zbadane przez NBP miasta. W Warszawie na stałe chce zostać tylko 12 proc. badanych, w Łodzi 17 proc., a we Wrocławiu 18 proc. Najlepiej z czwórki największych miast wypada Kraków, gdzie zamierza pozostać 20 proc. uchodźców.
Nie zmienia to faktu, że Ukraińcy chętniej wybierają do życia mniejsze miasta. Kluczowa może tu być sytuacja mieszkaniowa.
- Na rynku nieruchomości w dużych miastach brak jest mieszkań do wynajęcia, a w szczególności takich będących w zasięgu finansowym uchodźców - twierdzą w NBP. To jednak nie oznacza, że małe miejscowości są idealnym wyborem. - Tam z kolei uchodźcy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy - zauważają w Narodowym Banku Polskim.
Badanie ankietowe zrealizowane zostało pomiędzy 13.04.2022r. a 12.05.2022r. przez Oddziały Okręgowe NBP na próbie 3165 dorosłych uchodźców z Ukrainy (osób, które przyjechały do Polski od 24.02.2022r.). Badanie zostało przeprowadzone za pomocą kwestionariuszy w języku ukraińskim, polskim i rosyjskim. Próba obejmowała w dużym stopniu osoby spotykane w urzędach oraz miejscach zbiorowego zakwaterowania w 16 miastach wojewódzkich.
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!
