– Podobnie naród, który zatraca wartości, który odwraca się od nich – skazany jest na poniesienie strat. Jesteśmy odpowiedzialni za podtrzymywanie dziedzictwa św. Jana Pawła II. Jesteśmy zobowiązani do wypełniania powołania, o którym mówił Ojciec Święty: „Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo” – podkreślił na wstępie wojewoda Łukasz Kmita.
Podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprezentowało się blisko 100 osób. Chór, orkiestra, soliści i tancerze baletowi stworzyli przedstawienie jedyne w swoim rodzaju. Wybrzmiały najważniejsze utwory muzyczne, które przypomniały o losach polskich żołnierzy: „Marsz Pierwszej Brygady” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”. Usłyszeć można było także: „Modlitwę o wschodzie słońca”, „Misericordias Domini” czy „Litanię zaufania”.
To wyjątkowe wydarzenie podziwiało łącznie około tysiąc osób.
– Jak podkreślał w swoim nauczaniu polski Papież, w duszy każdego Polaka złączyły się dwa uczucia: religijne i patriotyczne. Związały je doświadczenia dziejowe naszego narodu: cierpienia, niedole i krew żołnierzy, przelana w imię niepodległości. W piękny sposób mogliśmy doświadczyć tej prawdy także podczas dzisiejszego koncertu. Naszą obecnością na Wawelu zaświadczyliśmy także, że jesteśmy dumni z duchowego dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami – podsumowuje wojewoda.
Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku