Dlaczego to takie ważne? Gdyż marnujemy na potęgę. Wyrzucamy żywność, ubrania, sprzęty AGD i RTV. Nie naprawiamy, nie przetwarzamy. Ceny za wywóz odpadów przyprawiają o zawrót głowy, a tymczasem my produkujemy ich coraz więcej i więcej. To problem globalny, dlatego coraz głośniej mówi się o idei ZERO WASTE, czyli zero odpadów. Czy da się zatrzymać zbyt konsumpcyjny tryb życia? Co my, jako mieszkańcy Małopolski możemy zrobić, by nie tonąć w śmieciach? Czy możemy być bardziej EKO? Przestać tyle kupować, a jeszcze więcej wyrzucać? Te wszystkie zagadnienia poruszyliśmy w trakcie naszego spotkania online Zero Waste 2021.
Główny partner akcji ZERO WASTE:

Zapraszamy do obejrzenia poszczególnych części spotkania!
Na dobry początek, słowo wstępu!
Panel dyskusyjny, podczas którego Zbigniew Bartuś rozmawiał z Paniami:
- Joanną Kądziołką z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
- Justyną Liptak z Banku Żywności w Krakowie
- Jolantą Sitarz Wójcicką z firmy Patagonia
- Katarzyną Siudowską z Foodsharing Kraków (Jadłodzielnia)
- Kingą Dulembą, Kierownikiem Zespołu Polityki Ekologicznej w Departamencie Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
- Warsztaty kulinarne z Sylwią Majcher:
- Warsztaty DIY - eko kosmetyki z Natalią Sitek z Fab Lab Kraków:
- Warsztaty las w słoiku z Olgą Puźniak z mikroogrody.pl:
- Wywiad z Joanną Kądziołką, Rzeczniczką Prasową Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
Zobacz też, jakie konkursy przygotowaliśmy dla Was:
Warsztaty poprowadziły:
Sylwia Majcher

Sylwia Majcher - dziennikarka, autorka bestsellerowych poradników „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 Wyzwania Zero Waste” „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku", „Mniej Mięsa”, poradnika dla dzieci „Samotny Banan” oraz „ I Ty możesz uratować świat”, reportaży i wywiadów kulinarnych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.
Prowadzi warsztaty, szkolenia poświęcone zrównoważonemu rozwojowi, niemarnowaniu i obiegowi zamkniętemu. Współpracuje z samorządami i instytucjami publicznymi, konsultuje projekty ekologiczne. Na balkonie hoduje pomidory i jadalne kwiaty, gotuje w rytmie sezonu, jeździ rowerem, unika nadmiaru.
Natalia Sitek

Natalia Sitek - miłośniczka prostych i zdrowych rozwiązań. Połączona duchem i ciałem z przyrodą oraz naturą - czerpiąca z niej dla siebie i innych jak najwięcej.
- Serdecznie zapraszam na bajeczne warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, podczas których dowiecie się, jakich składników używać i jak stworzyć w 100 procentach naturalne i bezpieczne dla ciała kosmetyki - zachęca.
Olga Puźniak, Mikroogrody

Mikroogrody tworzy kreatywny duet: architektka krajobrazu oraz przedsiębiorcza ekonomistka, prywatnie siostry. Nie ma dla nich trudnych zadań, a każdy, nawet najbardziej szalony pomysł, traktują jak kolejne wyzwanie, które po wykonaniu daje mnóstwo satysfakcji i pozwala na przeniesienie do mieszkania kawałka prawdziwej natury.
Czym jest ZERO WASTE? O wszystkim opowiedziała:
Joanna Kądziołka

Joanna Kądziołka - kulturoznawczyni. Zawodowo zajmuje się komunikacją. Swoją ścieżkę życiową związała z organizacjami pozarządowymi, w których docenia możliwość tworzenia ważnych rzeczy z ludźmi wyznającymi podobne wartości. Rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką Festiwalu Zero Waste oraz kampanii edukacyjnej "Wrzucam. Nie wyrzucam", postulującej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Autorka projektu #blisko - map zero waste, stworzonego dla mieszkańców Krakowa (3 nagroda, Climathon 2019 r.). Działa na rzecz wdrażania w Polsce zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zero Waste, czyli zero odpadów. Przeczytaj więcej, dlaczego to takie ważne!
- Idea Zero Waste opiera się na zasadzie 5 R, czyli: refuse – odmawiaj, reduce – redukuj, reuse – użyj ponownie, recycle – przetwarzaj i przerabiaj oraz rot – kompostuj – tłumaczy Joanna Kądziołka, rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Jak wdrożyć te zasady w życie? Czy da się przestać marnować? Co my, jako mieszkańcy Małopolski, możemy zacząć być przykładem dla innych?
- Wdrożenie w życie zasad 5R jest wyzwaniem, ale jest wykonalne. Podam najprostszy przykład. Lata temu zużywałam rocznie około 200 plastikowych butelek po wodzie. W końcu powiedziałam dość i wodę noszę w butelce wielorazowego użytku. Każdy może zacząć żyć zgodnie z ideą ZERO WASTE – podpowiada Joanna Kądziołka.

