Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2014 Tarnów: Koalicja może odsunąć PiS od władzy

Paweł Chwał
Według nieoficjalnych danych, najwięcej - 13 mandatów w nowej 29-osobowej radzie powiatu ma Prawo i Sprawiedliwość. PSL zdobyło 9 mandatów, PO ma 4 radnych, a KWW Ziemia Tarnowska -  3
Według nieoficjalnych danych, najwięcej - 13 mandatów w nowej 29-osobowej radzie powiatu ma Prawo i Sprawiedliwość. PSL zdobyło 9 mandatów, PO ma 4 radnych, a KWW Ziemia Tarnowska - 3 grafika Bogdan Nowak
Cztery ugrupowania wprowadziły swoich przedstawicieli do rady powiatu tarnowskiego. Żadne z nich nie jest w stanie samo rządzić i potrzebuje jednego lub kilku koalicjantów.

Roman Łucarz to teraz najpoważniejszy kandydat na starostę tarnowskiego. Działacz Prawa i Sprawiedliwości, który przez ostatnie dwa lata kierował powiatem, nie może być jednak pewny swego. Po cichu mówi się bowiem o możliwej koalicji pozostałych ugrupowań, których przedstawiciele także weszli do rady. W takiej sytuacji zwycięskiemu PiS-owi przypadłaby jedynie rola opozycji.

Sejmik wskaże koalicję
- W polityce nie ma rzeczy niemożliwych - mówi Bernard Karasiewicz, szef Platformy Obywatelskiej w powiecie tarnowskim.
Ugrupowanie, według wciąż nieoficjalnych danych, wprowadziło do nowej rady powiatu czterech radnych, o trzech mniej niż miało do tej pory. Wśród nich nie ma m.in. Mirosława Banacha, który przez ostatnie osiem lat pełnił funkcję wicestarosty.

- PiS ma za mało radnych, aby samo rządziło w powiecie. Potrzebuje koalicjanta. Nie oszukujmy się. Decydujący wpływ na to, kto nim zostanie, będzie mieć sytuacja w sejmiku małopolskim - twierdzi Karasiewicz.

Jego zdaniem, jeśli PiS w województwie zdecyduje się rządzić samo, to w powiecie bardzo prawdopodobna jest koalicja PSL - PO - Ziemia Tarnowska.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby zwycięskie ugrupowanie, które do rady wprowadziło najwięcej, bo 13 radnych, miało znaleźć się w opozycji. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, pod warunkiem, że nasze programy będą zgodne - twierdzi Jacek Hudyma, szef powiatowych struktur PiS.

Nie wyklucza nawet koalicji z radnymi Ziemi Tarnowskiej (lokalny komitet Polski Razem), wśród których jest m.in. Mieczysław Kras, były starosta wyrzucony dwa lata temu z PiS.

- Takie były odgórne ustalenia pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowi- nem. Miejscowi działacze PiS powinni szanować zdanie swojego lidera - mówi Paweł Augustyn z Ziemi Tarnowskiej.

Cztery lata spokoju
Poparcie dodatkowych trzech radnych dałoby wprawdzie nowej koalicji większość w 29-osobowej radzie, ale - zdaniem Jacka Hudymy - przewaga byłaby wtedy minimalna.

- Jeżeli chcemy dobrze przepracować najbliższe cztery lata, a nie zmarnować je na niepotrzebne kłótnie i przepychanki, to potrzebna jest szeroka koalicja, która gwarantuje spokojną większość podczas ważnych głosowań - tak jak to było w ostatnich dwóch latach, kiedy powiatem rządziło PiS z PSL-em i Platformą - mówi Hudyma. Największym wygranym wyborów jest PSL, które w radzie powiatu niemal podwoiło liczbę mandatów. Do tej pory miało 5 radnych, teraz ma ich 9.

- Na razie dyskutujemy we własnym forum nad tym, z kim wejdziemy w ewentualną koalicję. Wszystko jest możliwe , dlatego nie mówię "nie" żadnemu z ugrupowań. Rozmowy z nimi dopiero przed nami - mówi Zbigniew Karciński, jeden z liderów PSL-u w powiecie.

Głosowanie w sprawie wyboru starosty odbędzie się w przyszłym tygodniu. Pierwsza sesja musi zostać zwołana w ciągu 7 dni od oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów.

Z kolei nieoficjalne wyniki wyborów do rady powiatu dąbrowskiego wskazują na to, że na Powiślu najprawdopodobniej nadal będzie rządzić koalicja PSL - Wspólnota Samorządowa - Niezależni i Prawica Powiśla, pomimo że najwięcej mandatów (prawdopodobnie 6) zdobyło PiS.

Rozmawiamy z dotychczasowym starostą tarnowskim Romanem Łucarzem (PiS)

Będzie Pan nadal starostą?
Jestem przekonany, że tak, ale to się dopiero okaże po głosowaniu podczas pierwszej sesji nowej rady.

Ma Pan poparcie władz PiS?
Oficjalnie na razie nikt takiego mi nie udzielił, gdyż żadne porozumienie koalicyjne nie zostało podpisane, ale w bezpośrednich rozmowach można odczuć, że minione dwa lata mojego starostowania są dobrze oceniane.

Kogo Pan widzi jako koalicjanta?
Dobrze byłoby, gdyby udało się nam porozumieć z PSL, gdyż koalicja dwóch największych ugrupowań w radzie pozwalałaby na spokojne rządzenie powiatem. W takiej sytuacji, w pięcioosobowym zarządzie trzy miejsca przypadłyby PiS, a dwa PSL.

Wyniki wyborów 2014. Kraków: komu pomogą przegrani w wyścigu o fotel prezydenta?

INTERAKTYWNA MAPA: Wyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska