Tegoroczna imprezę rozpoczął pokaz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. To wzbudziło największe zainteresowanie wśród najmłodszych, ale i starszych. Następnie na scenie w amfiteatrze "Pod Wierzba" wystąpił m.in. zespół „Pienińskie Wierchy”,„Grywołdzkie Nucicki” i „Małe Pieniny”, a także uczniowie Szkoły Muzycznej z Krościenka nad Dunajcem. Gwiazdą wieczoru był zespół Folk Power - łączący klimat muzyki regionalnej i popularnej. Na zakończenie wieczoru puszczono tradycyjnie wianki na wody Dunajca.
- Podczas imprezy został też oficjalnie zakończony lokalny projekt realizowany przez kilka miesięcy w ramach większego projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy. Wsparcie grantowe EFS dla NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie” - informują organizatorzy Wianków w Krościenku.
Zwyczaj puszczania wianków na wodę jest związany z wierzeniami dawnych Słowian. To święto przywitania lata, wywodzące się z pogańskich obrzędów Słowian, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku. Przypada na noc z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię Świętego Jana. Nazywana m.in. nocą Kupały, Świętojańską czy Sobótka. Był to czas zabaw, wróżb i rożnego rodzaju imprez. Rzucanie wianków na wodę to najpopularniejszy zwyczaj tej nocy. Wróżba ta przeznaczona jest dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość. Wianek powinno się wrzucać do rzeki, aby wraz z prądem odpłynęły stare uczucia do byłych partnerów.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
