100 seniorów z Zakopanego otrzymało „opaski życia”. Urządzenia mają zaalarmować służby w przypadku zagrożenia życia osoby starszej. To pierwsza tura programu osłonowego Miasta Zakopane pod nazwą „Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022. Koszt zakupu opasek w całości sfinansowany został z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
- Dotychczas, mieszkańcy Zakopanego, którzy potrzebowali wsparcia ze względu na swój wiek lub stan zdrowia, korzystali z usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki domowe z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopane. Usługi takie realizowane są w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej i korzysta z nich co roku około 100 osób - wyjaśnia Włodzimierz Słomczyński, dyrektor MOPS w Zakopanem – Do tej pory pracownicy MOPS Zakopane by zwiększenia bezpieczeństwo seniorów tworzyli wraz z nimi tzw. „Koperty życia”. Jest to koperta z plastiku w kolorze czerwonym, w środku znajdują informacje niezbędne w przypadku konieczności ratowania zdrowia czy życia. To m.in. wiek seniora, choroby, na które się leczy, telefony kontaktowy do bliskiej osoby, lista aktualnie przyjmowanych leków. Te koperty powinny być w łatwo dostępnym, widocznym miejscu - dodaje dyrektor
Teraz system opieki nad seniorami i osobami poważnie chorymi w Zakopanem został uzupełniony o system teleopieki - tzw. „opaski życia”. Te małe urządzenia – zakładane na rękę jak zegarek - m.in. mierzą tętno, saturację, wskazują lokalizację użytkownika, ale co najważniejsze posiadają czujnik upadku. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora urządzenie wysyła sygnał do służb ratunkowych. Użytkownik może także sam nacisnąć przycisk SOS i w ten sposób szybko wezwać pomoc.
- Opaska poza wszystkimi funkcjami daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju seniorom, jak i również ich bliskim - dodaje dyrektor MOPS w Zakopanem. - Każda z opasek posiada swoją kartę SIM umożliwiająca monitoring jak również kontakt z podopiecznym. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z teleopieki czuwają ratownicy zatrudnieni w całodobowym centrum. Dodatkowo karty zostały zabezpieczone przed możliwością kontaktowania się za ich pośrednictwem przedstawicieli handlowych i innych osób nieuprawnionych - podkreśla Waldemar Słomczyński.
W kolejnych latach podobne opaski dostaną także kolejki seniorze spod Giewontu.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
