https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Minister kultury obiecuje muzeum narciarstwa i taternictwa. Muzeum kupi na ten cel budynek od miasta

Łukasz Bobek
W Zakopanem powstanie muzeum narciarstwa i taternictwa. Stworzy je Muzeum Tatrzańskie. Na ten cel muzeum zakupi budynek od miasta Zakopane. Finansowanie będzie pochodziło z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Takie zapewnienie przywiózł do Zakopanego prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Myślimy o rozwoju dalej Muzeum Tatrzańskiego. Jest pomysł na stworzenie muzeum narciarstwa i taternictwa, które już wcześniej zapowiadaliśmy. Będzie to 13 filia Muzeum Tatrzańskiego – mówił w piątek prof. Gliński.

Ani minister, ani Muzeum Tatrzańskie nie chcą na razie zdradzić, gdzie nowe muzeum będzie się mieściło. Wiadomo, że na ten cel zostanie zakupiony budynek od miasta Zakopanem. - Odwiedziliśmy właśnie ten budynek. Jest to świetne miejsce. Dostępne, miasto też na tym zyska, bo na chwilę obecną ten budynek nie służy żadnym funkcjom. Muzeum prowadzi aktualnie rozmowy w sprawie przejęcia tego budynku. Ja dałem ku temu zielone światło – mówił minister.

O muzeum narciarstwa i taternictwa mówi się na Podhalu od długich lat. - Nasze miasto ma ogromne tradycje narciarskie, sportowe, taternickie, czy przewodnickie. Od ponad 20 lat temat ten wraca. To najwyższy czas, żeby tych ludzi, którzy zasłużyli się w tej materii upamiętnić i stworzyć takie muzeum – mówi Wojciech Szatkowski, historyk sportu i taternictwa, pracownik Muzeum Tatrzańskiego.

I wymienia, że Zakopane na ogromne tradycje narciarskie i przewodnikiem, a także taternickie. - To takie postaci jak Stanisław Marusarz, Bronek Czech, Andrzeja Bachledę, Józefa Łuszczka, czy choćby bohaterów naszych ostatnich lat jak Justyna Kowalczyk, Adam Małysz, czy Kamil Stoch - wylicza. I dodaje, że pod Giewontem jest także sporo nazwisk ludzi, którzy działali w najwyższych górach świata, którzy dokonali wielu pierwszych wejść na najwyższe szczyty gór. - To m.in. Maciej Pawlikowski, Jacek Berbera, śp. Maciej Berbeka, czy choćby Andrzej Bargiel - wylicza Szatkowski.

Ani minister, ani muzeum nie chcą zdradzić o który budynek chodzi. Nie wiadomo także, ile miałby kosztować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zapewniam
20 sierpnia, 10:12, Maryna Bryndzol- Puciata:

Na wieść o tej decyzji Pan Wicepremiera Profesora mój mąż doznał wyczuwalnego wzwodu, a ja.., aż wstyd się przyznać... Do pełni satyfakcji brakuje nam zapwenień, czy w strukturze wspomnianego muzeum znajdzie się Dział Góralskiego i Katolickiego Kulkownictwa Śnieżkowego.

Katolickiego to nie — ale żydowskiego na pewno.

M
Maryna Bryndzol- Puciata
Na wieść o tej decyzji Pan Wicepremiera Profesora mój mąż doznał wyczuwalnego wzwodu, a ja.., aż wstyd się przyznać... Do pełni satyfakcji brakuje nam zapwenień, czy w strukturze wspomnianego muzeum znajdzie się Dział Góralskiego i Katolickiego Kulkownictwa Śnieżkowego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska