„Odrodzenie” to szpital specjalistyczny o profilu torakochirurgicznym. Leczą się tam pacjenci nie tylko z Małopolski, ale z wielu innych zakątków kraju. Kadra tej placówki to wysokiej klasy specjaliści z zakresu chorób płuc – z prof. Marcinem Zielińskim na czele, który pełni funkcję dyrektora szpitala. Zieliński jest uznanym na całym świecie specjalistą z zakresu torakochirurgii. W 2010 roku wymyślił nową metodę diagnozowania, czy u chorego na raka płuc są przerzuty na węzły chłonne. Jej oryginalność polega na tym, że zamiast tradycyjnego pełnego otwarcia klatki piersiowej, diagnozę stawia się wykonując tylko małe cięcie na szyi. Skuteczność tej metody – nazwanej TEMLA - jest większa niż przy pełnym otwarciu klatki piersiowej. W światowej chirurgii pomysł Zielińskiego porównany został do odkrycia „świętego Graala torakochirurgii".
- Placówka będzie nadal realizować te usługi medyczne, które z dużym powodzeniem ratują zdrowie i życie nie tylko Małopolan, ale mieszkańców całej Polski. Doszliśmy do przekonania, że skoro ten szpital jest wysokospecjalistyczny, to tym samym pełni klasyczne funkcje szpitala wojewódzkiego. Samorząd województwa ma też większe możliwości wspierania i rozwoju takich szpitali. To dobre rozwiązanie. Będziemy wspólnie z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką dbać o to, żeby tę placówkę modernizować i doposażać w nowoczesne urządzenia, takie jak lekarze uznają za stosowne - mówi marszałek Witold Kozłowski. Będzie to zarazem 14 szpital wojewódzki.
Na razie w sprawie przekazania szpitala województwo podpisano w Krakowie list intencyjny. - Intencją sygnatariuszy listu jest dalsza poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem w związku z planowanym podjęciem działań niwelujących negatywne skutki Covid-19 poprzez rozbudowę, odbudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku. Projekt ten jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu REACT-EU – informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie.
W uroczystym przekazania listu intencyjnego w tej sprawie wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, starosta tatrzański Piotr Bąk oraz dyrektor szpitala prof. Marcin Zieliński.
Szpital „Odrodzenie” jest jednym z pierwszych zakładów w Polsce, gdzie ponad pół wieku temu rozpoczęto operacje narządów klatki piersiowej oraz wprowadzono nowoczesne metody leczenia gruźlicy płuc. Dzisiejsza placówka leczy zachowawczo schorzenia płuc, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę, sarkoidozę, zapalenia płuc, nowotwory płuc. Obecnie posiada 100 łóżek, a na jego strukturę składają się: 3 oddziały, blok operacyjny, apteka i izba przyjęć. Jest wyposażony m.in. w tomograf komputerowy, dwa aparaty RTG, analizator biochemiczny i rezonans magnetyczny. Zatrudnia prawie 200 pracowników na umowie o pracę i kilkunastu na kontrakcie. Prowadzi też szkolenia lekarzy i studentów z całej Polski, a dwa razy w roku organizuje jedyny w kraju kurs chirurgicznego leczenia urazów klatki piersiowej oraz ropniaków opłucnej.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
