W tym roku do nagrody literackiej burmistrza Zakopanego nominowane były cztery pozycje:
- Natalię Budzyńską „Witkiewicz. Ojciec Witkacego”,
- Macieja Kozłowskiego i Szymona Ziobrowskiego „Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość”,
- Annę Pigoń „Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku”,
- Macieja Pinkwarta „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie”.
Dodatkowo nominowano trzy pozycje do nagrody za walory edytorsko-artystyczne:
- Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej „Foto z misiem”,
- Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel z reportażem fotograficznym autorstwa Bartka Solika „Podhalanie. Wokół tożsamości”
- Katarzyny Chrudzimskiej-Uhery „Rytm natury. O życiu i rzeźbiarstwie Grzegorza Pecucha (1923-2008)”.
Uroczysta gala kończącą ósmą edycję Festiwalu Literackiego odbyła się w Teatrze Witkacego. Jury ostatecznie uznało, że najlepszą książką 2023 roku, która zasługuje na doroczną nagrodę burmistrza Zakopanego jest "Witkiewicz. Ojciec Witkacego" autorstwa Natalii Budzyńskiej.
Z kolei nagrodę za walory edytorsko-artystyczne otrzymała książką „Podhalanie. Wokół tożsamości” autorstwa Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel z reportażem fotograficznym autorstwa Bartka Solika.
Terytorialsi ślubowali w Zakopanem. Mają swoje życie, ale ch...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
Wideo