Historia cmentarza Mogilskiego jest długa i kręta. Pierwszy parafialny cmentarz mogilski powstał w 1347 obok kościoła Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła. W roku 1836 władze austriackie zarządziły przeniesienie cmentarzy poza obszar zabudowań. Nowy cmentarz mogilski utworzono na północ od zabudowań, Wśród pól. Służył jako miejsce pochówków mieszkańców wsi. Najstarszy istniejący tam grób należy do rodziny Styczniów i pochodzi z 1854. W roku 1842 cmentarz otoczono wałem ziemnym, a w 1901 został poszerzony.
W 1949 za cmentarnym ogrodzeniem zaczęto wznosić osiedla Nowej Huty i cmentarz został miejscem spoczynku mieszkańców. Wraz z otwarciem Cmentarza Grębałowskiego w 1964, cmentarz w Mogile zamknięto. Od tego momentu grzebani mieli być tutaj jedyni ci, którzy posiadali na tym cmentarzu rodzinne groby. Na początku lat 90. OO Cystersi przeprowadzili inwentaryzację istniejących mogił, a aktualnie pogrzeby na cmentarzu odbywają się sporadycznie.
Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,4 ha i mieści się na nim ok. 2 tys. grobów. Po prawej stronie głównej alei cmentarza znajduje się cmentarz wojenny nr 390, z bezimiennymi grobami żołnierzy austriackich z lat I wojny światowej.
Niestety, mimo wielokrotnych apeli duszpasterzy parafii pw. św. Bartłomieja Ap. w Mogile, stan cmentarza pozostawia wiele do życzenia. Ogrodzenie cmentarza dosłownie jest w rozsypce. Odpadają elementy muru, siatka jest popękana i powyginana w wielu miejscach. Co gorsza, wiszą na niej opróżnione butelki po alkoholu, co może świadczyć o tym, że okolica cmentarza stanowi tło do plenerowych, zakrapianych spotkań. Nie brak też śmieci.
Zobaczcie w naszej galerii jak obecnie prezentuje się historyczny cmentarz. Ten widok napawa smutkiem.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
