FLESZ - Morsowanie dla każdego?

Po raz pierwszy dla zwiedzających drzwi Muzeum Stanisława Wyspiańskiego urządzonego w Europeum zostaną otwarte w piątek, 3 grudnia. Na trzech poziomach galerii zaprezentowanych zostanie około dwustu prac Wyspiańskiego, począwszy od grafik, zaprojektowanych przez niego kostiumów teatralnych czy projekcji fragmentów inscenizacji teatralnych i filmowych jego sztuk, które zostaną zaprezentowane na najniższym poziomie galerii, przez ekspozycję portretów i pejzaży krakowskich zaaranżowaną na parterze budynku, po wystawę na piętrze prezentującą trzy najważniejsze tematy w twórczości Wyspiańskiego - religię i naturę skupione wokół prac z kościoła franciszkanów, antyk oraz Wawel i historię, zorganizowane wokół projektów wawelskich i symboliki narodowej.
W Europeum, dawnym Starym Spichlerzu, w którym do tej pory mieściły się obrazy i rzeźby z historii sztuki europejskiej, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego będzie działać do czasu powstania nowego, przeznaczonego do ekspozycji jego dzieł budynku.
W Europeum chcemy eksponować prace Wyspiańskiego do czasu zakończenia priorytetowych remontów, czyli dawnego hotelu Cracovia i Gmachu Głównego. Planując przebudowę Gmachu, będziemy mogli wrócić do dyskusji o odpowiednich przestrzeniach, w których powinny być prezentowane dzieła artysty. Nie chcemy jednak czekać na zakończenie tych wielkich inwestycji, ponieważ są to plany wieloletnie, już dziś oddając w całości odrębny gmach i dużą przestrzeń wystawienniczą Wyspiańskiemu
- tłumaczył w rozmowie z nami dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.
Bilety już teraz można zarezerwować lub kupić na stronie internetowej Muzeum. Na weekend otwarcia, między 3 a 5 grudnia, wszystkie wejścia do muzeum są dostępne w promocyjnej cenie (5zł). Muzeum Stanisława Wyspiańskiego będzie czynne we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10-17.30. Od 3 grudnia bilety będą dostępne również stacjonarnie w kasie oddziału.
Muzeum poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu po raz pierwszy otwarto w Krakowie w 1983 roku przy ulicy Kanoniczej. Od 2004 do 2012 roku mieściło się w Kamienicy Szołayskich, gdzie obecnie znajduje się galeria wystaw zmiennych.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej