Atak zimy w Tatrach
Jak informuje IMGW, w niedzielę 12 listopada w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zanotowano aż 45 cm śniegu. Z kolei na Kasprowym Wierchu leży 36 cm, a na Hali Gąsienicowej - 37 cm. W górach spadła także temperatura. Na Kasprowym Wierchu w niedzielę rano było minus 5 stopni.
Biało zrobiło się także w samym Zakopanem, choć tutaj pokrywa śnieżna jest śladowa. W mieście leży zaledwie 1 cm śniegu. Temperatura wynosi 1 stopień powyżej zera.
TOPR ostrzega: obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego
Opady śniegu w górach spowodowały, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego powyżej 1800 metrów n.p.m. - Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. W niektórych miejscach mogą występować małe poduchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru taka sytuacja może mieć miejsce na wszystkich wystawach względem kierunków świata - ostrzega TOPR.
- W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyk. Przebieg wielu szlaków powyżej górnej granicy lasu jest niewidoczny z powodu pozawiewanego, nieprzedeptanego śniegu - miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy (powyżej kolan). Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W partiach graniowych niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ na niektórych szlakach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko (np.: przechodząc koło Wodospadu Siklawa, idąc w stronę Czarnego Stawu pod Rysami, wokół Morskiego Oka) - dodaje Tatrzański Park Narodowy.
Dzień niepodległości w Tatrach. Sporo śniegu. Niektórzy lepi...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]