Dotychczas na Gerlach, ale i inne szczyty słowackie na które nie prowadził żaden wytyczony szlak turystyczny, były udostępniane turystom pod warunkiem, że idą z asyście międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego z licencją IVBV. Najwyższy szczyt Karpat wiódł prym wśród polskich turystów – zarówno jeśli chodzi o wyprawy zimowe, jak i letnie.
Gdy kilka dni temu pojawiła się informacja, że TANAP przygotował nowy regulamin udostępniania swojego terenu dla turystów, w polskich mediach pojawiła się informacja, że na Gerlach będzie można wchodzić bez przewodnika.
- To nie do końca prawda – mówi Rafał Mikler, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. - Zgodnie z nowymi zapisami TANAP podzielił wspinaczkę na tą o niższym i wyższym stopniu trudności. Szczyty, które mieszczą się w grupie łatwiejszej, będą dostępne bez przewodnika, ale po spełnieniu pewnych warunków. Tzn. trzeba będzie odbyć szkolenie taternickie i posiadać stosowne zaświadczenie potwierdzające takie szkolenie.
Do tego taki wspinacz będzie musiał zarejestrować się na stronie TANAP-u, a także posiadać odpowiedni zimowy sprzęt: raki, czekan, kask, linę i zestaw lawinowy. To nie jest więc tak, że słowacki park otwiera góry dla wszystkich osób. Otwiera góry, ale dla osób przeszkolonych.
Które polskie kursy taternickie będą respektowane przez Słowaków – na razie nie ma szczegółowych informacji na ten temat.
To oznacza, że osoba, która ma doświadczenie górskie, ale nie posiada stosownego przeszkolenia – będzie nadal traktowany jak zwykły turysta. Na Gerlach nie będzie mogła samotnie wejść. - W takim przypadku będzie musiała wynająć wykwalifikowanego przewodnikami – mówi Rafał Mikler.
Nowe rozporządzenie słowackiego TANAP-u nie dotyka w żaden sposób kwestii związanych z przewodnictwem górskim. - Przepisy związane z przewodnictwem wysokogórskim pozostają nadal takie same – mówi Rafał Mikler. - Słowackie prawo nadal uznaje międzynarodowych przewodników z licencją IVBV.
Nowe przepisy w Tatrach Słowackich, które wejdą w życie od połowy grudnia, wprowadziły także zmianę jeśli chodzi o turystykę z psami. Od połowy grudnia już nie będzie można swobodnie wędrować z psami po większości szlaków. Zakres udostępnionych dróg dla turystów z czworonogami zostanie znacznie ograniczony.
TOPR zawiesił poszukiwania 46-letniego turysty. Wszystko prz...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]