FLESZ - Sanepid wlepia kary, sądy je umarzają
30 lat po załamaniu sklepiania prezbiterium Bazyliki Mariackiej Rada Miejska decyduje się sprawić nowy, okazały ołtarz. W tym celu do Krakowa zaprasza Wita Stwosza. Dwudziestoparoletni rzeźbiarz musi już być wtedy uznanym artystą. Nie tylko wykształconym i doświadczonym, ale również bardzo cenionym - za wykonanie tryptyku miasto płaci mu bowiem 2808 florentów, czyli kwotę równą rocznemu budżetowi Krakowa. A istnieją przypuszczenia, że suma ta - utrwalona na jednym tylko zapisie - była zaledwie ostatnią ratą. Twórca przy mariackiej pracy spędza w sumie 12 lat, kończąc dzieło w 1489 roku.
Od tamtego czasu ołtarz kilkakrotnie podlegał pracom konserwatorskim i restauratorskim, co spowodowało nieznaczne zmiany i przekształcenia. Zdaniem konserwatorów ostatnie prace pozwoliły jednak dotrzeć do pierwotnej kolorystyki - zarówno figur, jak również tła w kwaterach dzieła. Za sprawą ostatniej renowacji ołtarz odzyska więc blask i kolory, jakie mogli podziwiać mieszkańcy średniowiecznego Krakowa i sam Stwosz, który pozostał tu na wiele lat, zrzekając się obywatelstwa Norymbergi.
- Renowacja XV-wiecznego zabytku objęła kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie, które rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku - poinformował magistrat. - Konserwacja została poprzedzona pełną inwentaryzacją ołtarza metodą skaningu laserowego 3D. Realizowane w trakcie prac konserwatorskich badania i ekspertyzy posłużyły do przygotowania specjalistycznej dokumentacji, która będzie także pomocna w przyszłych renowacjach. Odbiór prac konserwatorskich nastąpił w grudniu ubiegłego roku, aktualnie trwa jeszcze montaż odnowionych elementów i demontaż rusztowań - dodał.
Ołtarz ma 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości, a całkowita powierzchnia to 866 metrów kwadratowych, na których znajduje się ponad 200 wyrzeźbionych figur. Renowacja tego niezwykłego zabytku zajęła ponad pięć lat.
Konserwację powierzono Międzyuczelnianemu Instytutowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Koszt realizowanych prac wynosi ponad 13 720 000 zł. Prace współfinansowane były ze środków Narodowego funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i budżetu miasta Krakowa. Miasto dofinansowało je kwotą 1 150 000 zł.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
